BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Нуклеарни ковчег“ из Хладног рата пропушта радиоактивни отпад од америчких тестирања у Тихи океан - Гутереш

РТ: „Нуклеарни ковчег“ из Хладног рата пропушта радиоактивни отпад од америчких тестирања у Тихи океан - Гутереш
16.05.2019. год.


Извор: Восток / РТ

Велика бетонска купола изграђена током Хладног рата како би задржала нуклеарни отпад након САД-а створен нуклеарним испитивањима је дотрајала, те је почело цурење нуклеарног отпада у Тихи океан, потврдио је генерални секретар УН Антонио Гутереш.

Док импозантна грађевина на острву Еневетак на Маршаловим острвима можда изгледа као нешто из филмова о Џејмсу Бонду, Гутереш ју је описао као „врсту ковчега“ - суров подсетник на последице тестирања америчког атомског оружја.

Тло које је озрачено нуклеарним тестирањима и нуклеарни отпад, бачени су у кратер који је тада био затворен бетоном од 18 инча (око 45 cm) , мера која се показала неефикасним за дуготрајно одлагање нуклеарног отпада. Како се наводи, ни дно кратера уопште није било постављено.

Гутереш је потврдио узнемирујуће информације док је говорио студентима на Фиџију током свог обиласка јужног Пацифика са фокусом на климатске промене и питања околине. Изливање, према Гутерешу, већ је почело да даје свој ефекат.

Последице су прилично драматичне, у односу на здравље, у односу на тровање вода у неким подручјима.
 
Осим што се користи за складиштење опасног атомског отпада, Гутереш је говорио о томе како је Пацифик био жртва док је био под америчком администрацијом. Острва и атоли удаљени од југоисточне обале Јапана, као што је Еневетак, били су места за 67 америчких тесирања нуклеарног наоружања која су се одвијала између 1946-58.

 
Једно од таквих тестирања била је и хидрогенска бомба из 1954. године "Браво", која остаје најмоћније атомско оружје тестирано од стране САД. Њена експлозија била је 1000 пута већа од атомских бомби које су кориштене у Јапану.

Становништво које је живело на Маршаловим острвима било је насилно евакуисано и пресељено од стране америчке администрације. Ипак, многи су завршили изложени нуклеарним зрачењима усљед тестирања.
 
Иако Гутереш није имао конкретне препоруке како да се смањи утицај, упозорио је да се ускоро морају предузети акције. Снажна олуја у региону могла би на крају додатно оштетити поклопац, што би имало разарајуће последице по животну средину.


  • Извор
  • фото: © AFP / US Defense Nuclear Agency / Giff Johnson / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА