Русија позвала Украјину да прихвати консултације о ситуацији насталој након инцидента у Керчкском мореузу - Русија позива Украјину да прихвати консултације о ситуацији насталој услед инцидента у области Керчког мореуза, током којег су због нарушавања руске границе ухапшени украјински морнари, саопштило је Министарство иностраних послова Русије.
„Позивамо украјинску страну да се понаша савесно, у интересу решавања проблема који се догодио њеном кривицом, да покаже стварну бригу о својим грађанима и да уместо инициране судске парнице прихвати консултације“, наведено је у саопштењу.
Међународни судски процес о инциденту у Керчком мореузу не сме, како је навело Министарство, да омета кривичну истрагу Русије.
Председник Украјине Петро Порошенко је раније изјавио да је наложио Министарству иностраних послова Украјине да се обрати Међународном трибуналу за морнаричко право са захтевом да предузме принудне мере како би Русија ослободила украјинске морнаре.
„Поводом процеса о привременим мерама, који је Украјина иницирала на основу Конвенције из 1982. године, руска страна сматра да Међународни трибунал за морнаричко право није надлежан за разматрање ’Керчког инцидента‘“, наведено је у саопштењу.
Министарство је оценило да кијевске власти користе инцидент у Керчком мореузу за своје унутрашње политичке циљеве.
У новембру 2018. године три украјинска војна брода прешла су руску границу, упловивши у привремено затворену акваторију територијалног мора Русије. Они су се из Црног мора упутили ка Керчком мореузу.
Бродови су изводили опасне маневре, игноришући законске захтеве руских власти. Обалска стража Федералне службе безбедности Русије задржала је украјинске бродове и ухапсила 22 морнара и два припадника Службе безбедности Украјине који су били на њима.
Председник Русије Владимир Путин назвао је инцидент провокацијом која је предузета са циљем да се повећа рејтинг украјинског председника Петра Порошенка уочи председничких избора у Украјини.
Москва не признаје одлуку Хашког суда о компензацији украјинској компанији - Москва није учествовала у разматрању тужбе „Укрнафте“ пред Хашким судом и не признаје законитост донете пресуде о компензацији украјинској компанији за "изгубљену имовину" на Криму, јер тај суд нема надлежност за разматрање тужбе, саопштило је Министарство правде Русије.
Руска страна за сада није добила преко званичних дипломатских канала одлуку о тужби „Укрнафте“ донету 12. априла и планира да „оспори одлуку и да искористи све доступне механизме правне заштите предвиђене међународним правом и законодавством Швајцарске“, наведено је у саопштењу.
Суд у Хагу је наложио Русији да плати 44,4 милиона долара компензације за губитак имовине „Укрнафте“ на Криму, пренела је украјинска компанија.
Суд је тражио и да Москва надокнади проценте (више од 5,5 милиона долара), казну и судске трошкове (више од 3,5 милиона долара).
У процесу је реч о административним просторијама и 16 бензинских пумпи на територији полуострва.
Суд је саопштио да је надлежан за сличну тужбу против Русије коју је поднела украјинска компанија „Стабил“, као и још десетак других лица.
У октобру 2014. године „Укрнафта“ је саопштила да је Русија нарушила обавезе из Споразума о инвестицијама из 1998. године. То је, према оцени компаније, од почетка ометало улагања у кримске бензинске пумпе, а затим је довело до њихове „експропријације“.
„Укрнафта“ је саопштила да је након четири године Врховни суд Швајцарске одлучио да је компанија инвеститор на основу Споразума, а да имовина на Криму представља инвестиције.
Руска страна је саопштила да билатерални споразум о заштити инвестиција не може бити основа за решавање захтева украјинских компанија пред Хашким судом.
Наведено је да Русија не признаје јурисдикцију Хашког суда у тој парници.
Украјина ће се обратити Међународном суду ради ослобађања моранара ухпшених у Русији - Председник Украјине Петро Порошенко изјавио је да је наложио Министарству спољних послова Украјине да се обрати Међународном трибуналу за морнаричко право са захтевом да предузме принудне мере против Русије ради ослобађања украјинских морнара ухапшених због нелегалног преласка руске границе.
Порошенко је навео да очекује да ће трибунал за неколико недеља донети одлуку којом ће „обавезати Русију да ослободи“ украјинске морнаре и украјинске бродове.
Украјинa - из минута у минут -