Украјина и Новорусија из минута у минут - 10.04.
Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање
Карта ситуације на фронту за 08.04. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање
Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - Клинути овде или на мапу испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 10.04.
Стање на фронту - .
Преглед политичко-економских и других вести за 10.04.
Москва неће слати посматраче на други круг избора у Украјини - Москва неће слати посматраче на други круг избора у Украјини, то у тренутним условима није безбедно, изјавио је заменик министра спољних послова Русије Григориј Карасин.
Украјина проширила антируске трговинске санкције - Влада Украјине проширила је списак забрањене робе из Русије за увоз у земљу, а одлука је донета без расправе.
Кијев редовно уводи нове санкције против Москве, оптужујући је за уплитање у унутрашње послове земље. Тако су у марту руске компаније, бизнисмени, политичари, посланици и полицијски службеници дошли под ограничења, који су, према Кијеву, "били укључени у инцидент у Керчском мореузу, учествовали у изградњи Кримског моста, као и на изборима у самопроглашеним републикама Донбаса".
У Москви такве оптужбе и акције називају неприхватљивим.
Шеремет: САД делују са становишта „Што је дозвољено Јупитеру, није дозвољено волу“ - Амерички став признавања Голанске висоравни као територије која припада Израелу и неслагање са поновним уједињењем Крима и Русије могло би се описати познатом крилатицом „Што је дозвољено Јупитеру, није дозвољено волу“ и добро описује политику двоструких стандарда, изјавио је посланик Државне думе Русије са Крима Михаил Шеремет.
Шереметев је истакао да је повратак Крима у своју историјску домовину јединствен историјски процес, који се одвијао строго у складу са свим нормама међународног права, као и тадашњим украјинским законодавством.
Предизборна кампања Порошенка пред други круг избора - против Путина - Украјински лидер Петро Порошенко наступа у другом кругу избора против руског председника Владимира Путина, о чему сведочи билборд, који је на својој Фејсбук страници објавио аналитичар јавног покрета "Часно" Игор Фесченко.
Председнички избори одржани су у Украјини 31. марта. Према ЦИК-у, ниједан од кандидата није добио потребан број гласова за победу у првом кругу. Други круг ће се одржати 21. априла. У њему ће учествовати Петро Порошенко и Владимир Зеленски, који је у првом кругу освојио скоро двоструко више гласова од садашњег председника.
На дну фотографије: "21. април. Одлучујући избор!".
Раније су украјински медији пренели да су се слични билборди појавили и у Харкову.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков коментарисао је кориштење фотографије Владимира Путина у изборној кампањи Петра Порошенка.
"Ми бирамо Путина, а Украјинци - видећемо", рекао је Песков новинарима.
Он је такође раније коментарисао изборе у Украјини, те је рекао да је то посао самих Украјинаца, али да би Кремљ волео да на власт у Украјини дође председник мира, а не рата, који ће трезвено проценити стварност.
Помпео о Голану и Криму: Израел добио Голан јер је био нападнут, а Русија није била у одбрамбеном положају - Амерички државни секретар Мајк Помпео позвао је да се не упоређује ситуација са једностраним признавањем Голанске висоравне као израелске територије од стране САД-а и присаједињења Крима Русији.
"Ове ситуације су потпуно различите. Израел је добио Голанску висораван због чињенице да је био нападнут. Он ју је бранио. Они су ову територију наставили да бране. Русија, напротив, није била у одбрамбеном положају. Одлучила је да одузме територију од људи који јој нису представљали никакву претњу", рекао је Помпео на саслушању у Сенату САД.
На питање о томе, сенатор из Демократске партије Дик Дурбин је рекао да се освојена земља као резултат непријатељстава сматра окупираном територијом према међународним нормама. Помпео је одговорио да неће расправљати о детаљима током саслушања, те је понудио сенатору услуге својих подређених, који ће, како је рекао, бити спремни да разговарају о овом делу међународног права.
"Друга ствар је питање практичне политике. Ако је то све тако, онда не морате платити за агресију, да ако нападнете и изгубите део ваше територије као резултат напада и враћања, једноставно зато што нисте успели у томе, то је веома лош систем“, додао је Помпео.
Дурбин је на приметио да би, према тој логици, Сједињене Америчке Државе могле да траже територију Ирака.
"Можемо навести десетине и десетине примера, али сте ме само замолили да упоредим ситуацију на Голану и Криму", одговорио је Помпео.
Амерички председник Доналд Трамп раније је потписао декларацију о признавању израелског суверенитета над Голанском висоравни током састанка с израелским премијером Бењамином Нетанијахуом. Током Шестодневног рата 1967. године, Израел је окупирао сиријску Голанску висораван, а 1981. године ју је једнострано анектирао. Припадност висоравни сматра се главним субјектом израелско-сиријског сукоба, а покушаји решавања питања су ппредузимани до почетка грађанског рата у Сирији.
Путин: Будућност Русије не зависи од санкција, она зависи само од нас - Председник Владимир Путин је рекао да будућност Русије не зависи од санкција, већ од креативности Руса, трансформације економије и политичког система.
"Будућност Русије не зависи од санкција, она зависи само од нас. Од тога колико можемо ефективно да трансформишемо наш политички систем, колико ће он бити демократски, колико ће гурнути све најздравије силе друштва, креативну енергију наших грађана на површину и колико ефикасно можемо све ово искористити. Од тога колико можемо ефикасно искористити унутрашње ресурсе руске економије", рекао је Путин током пленарне седнице Међународног арктичког форума.
Председник је рекао да се санкције тренутно не користе као инструмент геополитичке борбе, већ као елемент конкуренције.
"Данас се санкције користе, не као инструмент геополитичке борбе, него просто, као елемент конкурентске борбе у свету", рекао је председник.
Други круг избора у Украјини - удар на европску демократију? - У Украјини је 31. марта одржан први круг председничких избора. У првом кругу, познати глумац Владимир Зеленски освојио је 30,24% гласова, а друго место заузео је садашњи шеф државе Петро Порошенко са 15,95% освојених гласова. Треће и четврто место заузели су Јулија Тимошенко (13,4%) и Јуриј Бојко (11,67%). Занимљиво, иако је већина стручњака предвиђала да ће Зеленски и Порошенко проћи у други круг, мало ко од њих је очекивао оволику разлику.
Међутим, што се тиче података из социолошких истраживања, сви они се толико разликују да се ниједан од њих тешко може сматрати објективним. На крају крајева, анкете су исто средство притиска на бирача, као и друга изборна агитација. Многи у првом кругу неће гласати за очигледног кандидата губитника, поготово ако је њихов број тако велик, те ће дати свој глас за "мање зло" у првом кругу. Стога није изненађујуће да су резултати првог круга били донекле неочекивани, поготово након јасно наручених резултата социолошких студија, које су дале друго место Јулији Тимошенко и Јурију Бојку. Међутим, друго место је сасвим сигурно заузето од стране садашњег председника Украјине, Петра Порошенка. Читајте више
Украјинa - из минута у минут -
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »