РТ: Сенатори САД предложили обуставу испорука авиона Ф-35 Турској, све док не раскине споразум с Русијом о С-400
Извор: Восток / РТ
Амерички сенатори предложили су двостраначки закон којим би се озаконило уцењивање Турске од стране Вашингтона - тако што би се обуставио договорени трансфер 100 авиона Ф-35, све док Анкара не раскине споразум са Москвом о куповини ПВО система С-400.
Закон о ограничавању трансфера авиона Ф-35 у Турску, предложен је од стране републиканског сенатора Џејмса Ланкфорда, а подржали су га и републиканск сенатор Том Тилис и демократски сенатори Џејн Шашин и Крис Ван Холен.
У нацрту закона наводи се да "никаква средства не могу бити задужена или потрошена" да би се серија Ф-35 авиона пребацила у Турску или интелектуална својина и технички подаци везани за њихово функционисање и одржавање, све док се не достави писмена потврда Конгресу да Турска "не планира или не намерава” да настави са набавком најмодернијих руских ПВО система С-400.
Законодавци тврде да би куповина руског оружја од стране Турске "угрозила интегритет" НАТО-а и "довела до значајног утицаја на сарадњу у области одбране" између Вашингтона и Анкаре.
Војна сарадња између Турске и Русије наноси ударац безбедности САД, тврди Шашин.
"Могућност да Русија има приступ америчким авионима и технологији у НАТО земљи, представља озбиљан национални и глобални сигурносни ризик", рекла је Шашин.
Пентагон врши притисак на Анкару у покушају да је одврати од куповине руских ПВО система, претећи му санкцијама у складу са Законом о одвраћању санкцијама против америчких противника. Новоуведени закон захтева да Трамп "верно извршава" одредбе тог закона.
За сада тактика застрашивања није успела коју Вашингтон искорист за одвраћање Турске од куповине руских система. Анкара је у више наврата саопштила да је куповина руских система завршен посао, чији је циљ диверсификација њеног арсенала и да није повезана ни са америчком безбједности ни са НАТО.
У својој најновијој претњи да обесхрабри Анкару од куповине руских система, Пентагон је запретио да ће је лишити и авиона Ф-35 и ПВО система "Патриот". Турска је одбацила америчке захтеве везане за "интероперабилност" НАТО-а, а председник Реџеп Таип Ердоган је раније овог месеца саопштио да Вашингтон уцењује Анкару јер не жели да она постане независни регионални играч.
Уговором од 2,5 милијарде долара са Русијом, прва од четири батерије С-400 биће испоручена Турској у јулу ове године. Турска је била витални партнер у програму авиона Ф-35, који је био погођен прекорачењем трошкова, кашњењима и проблемима са перформансама, док је до сада био најскупљи пројекат америчке војске. Турска израђује делове трупа, стајног трапа и кокпита за авионе, те је уложила око 1,25 милијарди долара у највећи Пентагонов програм наоружања. Први авион Ф-35 испоручен је Турској на церемонији у Тексасу у јуну, а још два авиона требала би бити испоручена до краја овог месеца.
- Извор
- Ф-35, фото: © REUTERS/Amir Cohen / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »