BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 26.03.

27.03.2019. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 26.03.


Одред од 30 терориста који су напали руске војнике у Сирији ликвидиран 
 - Тројица руских војника која су нестала у Сирији крајем фебруара након напада терориста погинула су, саопштило је Министарство одбране Русије.

„Крајем фебруара тројица руских војника су приликом повратка аутомобилом након организације хуманитарне помоћи у једном месту у провинцији Дејр ел Зор упали у заседу групе милитаната. Након борбе руски војници су нестали без трага“, наводи се у саопштењу војске.

У тренутку када је стигла информација о њиховом нестанку у сарадњи са сиријским снагама безбедности, као и другим каналима, 24 сата је вршена потрага за њима. На крају су били откривени нападачи на аутомобил и потврђено да су руски војници погинули током борбе крајем фебруара.    

Одред од 30 терориста који су учествовали у нападу на аутомобил са руским војницима ликвидиран је, саопштило је Министарство одбране Русије.    

Тела руских војника су допремљена у Русију.


Преглед политичких и других вести за 26.03. 



РТ: Трампов голански поклон Израелу осуђен од стране УН-а, заливских и европских савезника  - Одлука Доналда Трампа да призна израелску анексију сиријске Голанске висоравни наишла је на осуду од стране међународне заједнице, УН-а, заједно са заливским и европским савезницима који су критиковали тај потез.

Амерички председник је у понедјељак потписао декларацију којом признаје суверенитет Израела над спорном Голанском висоравни. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху, који је био присутан на церемонији потписивања, похвалио је Трампов једнострани потез, упоредивши председника с библијским и ционистичким херојима. Међутим, реакције међународне заједнице - укључујући најближе, земље Залива и европске савезнике Вашингтона, били су знатно мање одушевљени.

Уједињене нације, које дуго тврде да је израелска окупација Голанске висоравни противзаконита по међународном праву, навеле су да се позиција ове међународне организације није променила. Портпарол УН-а је рекао да ће генерални секретар Антонио Гутереш наставити да поштује резолуцију из децембра 1981. године, којом се израелска анексија Голанске висоравни одређује као "ништавна и без међународног правног ефекта".

Декларација је исто тако непопуларна међу земљама које нормално следе вођство спољне политике Вашингтона.

Саудијска Арабија, Бахреин, Катар и Кувајт - заливски савезници Вашингтона који су домаћини америчким војним базама, критиковали су Трампов потез.

"То ће имати значајне негативне ефекте на мировни процес на Блиском истоку и сигурност и стабилност у региону", наводи се у саопштењу Саудијске Арабије. Председник парламента Саудијске Арабије Мишаал бин Фахм ал Салами потврдио је "принципијелну позицију" Ријада да је Голанска висораван сиријска територија.

Савезник НАТО-а Турска је такође напала Вашингтон. Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу је изјавио да су САД "игнорисале међународно право" признавајући суверенитет Израела над Голанском висоравни.

Северни сусед Вашингтона, Канада, поновила је сличан став.


У саопштењу, Отава је навела да "не признаје сталну израелску контролу над Голанским висовима".


Аустралски министар спољних послова Марис Пејн отишао је толико далеко да је применио суптилан ударац у америчку спољну политику.

"Голанска висораван је ствар коју Израел и Сирија треба да реше кроз преговоре у контексту свеобухватног мировног споразума", саопштила је Пејнова.

"Стајалишта америчке политике су ствар владе САД."


Трампова декларација ће такође вероватно погоршати већ затегнуте односе са европским савезницима Вашингтона. И Немачка и Француска објавиле су прошле недеље саопштења у покушају да спрече Трампову одлуку.

"Ако треба мењати националне границе, то мора бити учињено мирним путем између свих укључених", рекао је портпарол немачке владе. Француско министарство спољних послова је саопштило о свом противљењу том потезу, описујући га као "супротном међународном праву".


Неизненађујуће, Трампова резолуција добила је једнако хладан пријем од земаља са мање срдачних односа са Вашингтоном. Сиријска влада је саопштила да је та одлука "шамар" међународној заједници, тврдећи да Трампова резолуција чини Вашингтон "главним непријатељем" Арапа. Након тога, либанско министарство спољних послова инсистирало је да је Голанска висораван "сиријска арапска" територија и да "ниједна земља не може фалсификовати историју" заузимањем територије од другог народа.

Техеран је изразио збуњеност због Трамповог потеза без преседана.

"Нико није могао ни да замисли да особа из Америке дође, и окупирану територију једне земље преда другој, противно међународним законима и конвенцијама. Такав потез је без преседана у овом веку", рекао је ирански председник Хасан Рохани.


"У време када је доминирао колонијализам, неке колонијалне силе су радиле те ствари и давале делове територија једне земље другој, али то је без преседана у текућем веку."

 

Москва је са своје стране саопштила да Трампова одлука означава још једно једнострано кршење међународног права.

"Ова одлука ће дефинитивно имати негативне последице, како на процес помирења на Блиском истоку, тако и на целокупну атмосферу политичког процеса у Сирији. Нико не сумња у то", саопштио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Слично Трамповој одлуци да призна Јерусалем за главни град Израела, његова резолуција о Голанској висоравни ће се вероватно наћи на гласању у Генералној скупштини УН-а. Турски председник Реџеп Таип Ердоган већ је обећао да ће то питање изнети пред ово међународно тело.

Резолуција из децембра 2017. којом се осуђује Трумпова одлука о Јерузалему подржала је 128 земаља - готово двије трећине од 193 земље чланице УН-а. Само је девет земаља подржало Трумпову позицију.

Дамаск: Трамп нема права да правно формализује окупацију и заузме силом туђе територије  - Министарство спољних послова Сирије сматра америчко признање права Израела над Голанском висоравни нападом на суверенитет и територијални интегритет земље

„Ово је напад на суверенитет и територијални интегритет Сирије“, прокоментарисали су у сиријском министарству одлуку америчког председника.

„Председник Трамп нема права да правно формализује окупацију и заузме силом туђе територије“, наводи се у саопштењу.

У документу се наводи да су САД својом одлуком постале главни непријатељ арапских држава, док су УН изгубиле поверење и свој статус.

„Ова одлука је понижавајући шамар међународној заједници. Због њега су УН изгубиле свој статус и поверење“, наводи се у саопштењу.

Наглашава се да је Трамп прекршио низ резолуција УН, укључујући 497 из 1981. године, признавши израелску окупацију незаконитом. Ресор је додао да Сиријци имају право да одговоре свом могућим средствима.

„Та територија ће остати арапска и сиријска“, обећале су сиријске дипломате.

Према ставу сиријског министарства, оваква агресивна политика САД доводи регион и цео свет у опасност и подстиче методе вођења међународних односа „у зависности од правца којим ветар дува“.

Министарство је нагласило да ће међународна заједница обавезно одбацити неодговорну Трампову политику.

Раније је председник САД Доналда Трамп у присуству израелског премијера Бенјамина Нетанијахуа потписао документ о признању суверенитета Израела над Голанском висоравни.

Москва изражава жаљење због америчког признања суверенитета Израела над Голанском висоравни  - Москва изражава жаљење због америчког признања суверенитета Израела над Голанском висоравни и сматра да је то још један корак САД-а у супротности са међународним правом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

„Ова одлука очигледно има негативне последице и са становишта решавања блискоисточне кризе и са становишта опште атмосфере у политичком решавању ситуације у Сирији. Нико не сумња у то“, одговорио је Песков на питање о указу о Голанској висоравни који је потписао Трамп.

„Најважније је да је ово још један корак Вашингтона који недвосмислено представља кршење међународног права. Веома нам је жао због тога“, додао је он.

Говорећи о руским авионима наводно упућеним у Венецуелу, као и о изјавама америчког државног секретара Мајка Помпеа, Песков је предложио новинарима да се на ту тему обрате Министарству спољних послова и Министарству одбране.

„Већ сам јуче рекао да је боље да питате Министарство одбране. Што се тиче изјаве господина Помпеа, боље да се обратите Министарству спољних послова“, рекао је Песков коментаришући Помпеову изјаву о медијским извештајима да је Русија наводно послала војне авионе и војнике у Венецуелу.

Раније је Помпео у телефонском разговору са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом изјавио да Сједињене Америчке Државе и земље региона неће "седети срштених стајати" док Русија "појачава напетости" у Венецуели.

Москва: Принципијалне несугласице у позицијама Русије и САД  - Шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров је у телефонском разговору са државним секретаром САД Мајком Помпеом изјавио да покушаји САД да организују државни удар у Венецуели и претње њеној законитој влади представљају отворено мешање у ствари ове латиноамеричке државе, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.

„Лавров је истакао да покушаји Вашингтона да организује државни удар у Венецуели и претње њеној легитимној влади представљају кршење повеље УН, отворено мешање у унутрашње ствари суверене државе“, наводи се у коментару.

Како се наводи, Лавров је саопштио Помпеу и да „намера САД да призна израелски суверенитет над Голанском висоравни представља грубо кршење међународног права, омета решавање сиријске кризе, погоршава стање на целом Блиском истоку“.

„Констатујући принципијалне несугласице у позицијама Русије и САД, шефови спољнополитичких ресора су се договорили да наставе контакте и размене мишљења око поменутих и других питања из међународног живота, као и о проблемима у билатералним односима“, наводи се у саопштењу.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима 


 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА