BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЦЕРН примио Србију као своју 23. државу-чланицу

ЦЕРН примио Србију као своју 23. државу-чланицу
25.03.2019. год.


Европска организација за нуклеарна истраживања ЦЕРН примила је Србију као своју 23. државу-чланицу након што је примила формалну потврду Унеска да је Србија приступила Церновој конвенцији, саопштио је Институт за физику.


Председница Владе Србије Ана Брнабић тим поводом истиче да је улагање у научна истраживања важно за развој наше економије, а ЦЕРН је једна од најважнијих научних институција данас. 

„Неизмерно сам поносна што је Србија постала пуноправна чланица ЦЕРН-а. То ће донети нове могућности за сарадњу наших научника и индустрије са ЦЕРН-ом и земљама-чланицама ЦЕРН-а“, рекла је Брнабићева.

Председница Савета ЦЕРН-а Урсула Баслер је казала да „Србија има дугогодишњу сарадњу са ЦЕРН-ом, а србски научници су континуирано укључени у ЦЕРН-ове највеће експерименте“.

„Веома сам срећна што је захтев Србије за чланством у ЦЕРН-у довео до тога да сада можемо да пожелимо добродошлицу Србији као држави-чланици“, рекла је Баслерова.

Генерална директорка ЦЕРН-а Фабиола Ђијаноти нагласила је да има велико задовољство да пожели добродошлицу Србији као 23. држави-чланици. 

„Србска научна заједница је током дугог низа година дала значајан допринос ЦЕРН-овим пројектима. Чланство ће оснажити дугогодишњу сарадњу између ЦЕРН-а и Србије, стварајући прилике за повећање сарадње у научним истраживањима, тренингу, образовању, иновацијама и дељењу знања“, изјавила је Ђијанотијева.

„Као држава чланица ЦЕРН-а, Србија је спремна да настави са развојем науке и образовања, док ће наши научници, истраживачи, институти и индустрија имати могућност да се прикључе доносиоцима важних научних и технолошких одлука“, рекао је Младен Шарчевић, србски министар просвете, науке и технолошког развоја.

У саопштењу се подсећа да су, док је Србија била део Југославије, једне од 12 земаља-чланица које су основале ЦЕРН, србски физичари и инжењери учествовали у неким од првих ЦЕРН-ових пројеката, на синхроциклотронском, протон-циклотронском и супер-протон-синхротон акцелераторима. 

Током осамдесетих и деведесетих година прошлог века, физичари из Србије радили су на ДЕЛПХИ експериментима на ЦЕРН-овом ЛЕП сударачу.

ЦЕРН и Србија су 2001. године закључили Уговор о међународној сарадњи који је омогућио учешће Србије у АТЛАС и ЦМС експериментима на Великом хадронском сударачу и у Светској ЛХЦ компјутерској мрежи, као и на АЦЕ и НА61 експериментима.

Највеће учешће Србије данас у ЦЕРН-у је у АТЛАС и ЦМС експериментима, у постројењу ИСОЛДЕ, које изводи истраживања у доменима од нуклеарне физике до астрофизике, као и на изради студија будућег сударача честица — ФЦЦ и ЦЛИЦ, који су потенцијално нови најважнији пројекти у ЦЕРН-у.

Као држава-чланица ЦЕРН-а, Србија ће имати право гласања у Савету, ЦЕРН-овом телу које доноси најважније одлуке, и доприносиће буџету установе. Чланарина ће допринети могућностима за запошљавање у ЦЕРН-у, као и учешћу српске индустрије на ЦЕРН-овим тендерима, наведено је у саопштењу.


  • Извор
  • фото: home.cern/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА