Чиста вода скупља од злата
Чиста вода постаје један од кључних стратешких ресурса. Према прогнозама УНЕСКО-а, до 2030. године око половине становништва Земље ће осећати мањак питке воде. Аналитичари тврде о вероватноћи глобалних водених конфликата. Кроз извесно време ће вода бити скупља од нафте. Узимајући у обзир такве прогнозе, Русија, која има петину светских залиха воде, има шансу да постане озбиљан играч у трговини тим ресурсом.
Питање рационалног коришћења слатке воде и борбе против њеног мањка у дугорочној перспективи ће се разматрати током другог Међународног форума Чиста вода-2010. Он ће бити одржан у Москви идуће недеље. У том ће сусрету учествоватим политичари, економисти, научници, представници пословних кругова из различтих земаља. Ако се данас у свету једним од главних глобалних проблема сматра енергетска безбедност, у условима промене климе може да се истакне водена безбедност. У регионе, који највише страдају од мањка воде, спадају афрички и блискоисточни региони, што никако не доприноси стабилности у тим ионако нестабилним жариштима. Дакле, дефицит слатке воде реално постаје једним од најопаснијих глобалних изазова. Како сматрају у УН-у, у свету већ данас има око 2 хиљаде рејона, у којима може да дође до оружаних конфликата. У перспективи, узимајући у обзир потенцијал Русије и потребе других држава, могуће је разматрање питања о извозу питке воде, на пример, преко специјалних водовода, као и стварање водене берзе, - истакао је у ексклузивном интервјуу Гласу Русије председник комитета Савета Федерације за природне ресурсе и заштиту човекове средине Виктор Орлов.
Берзе за трговину водом ће у Русији, свакако, настати, али не данас. Мислим, да ће до тога доћи не раније, него за 20 до 30 година, а можда и више, јер се у свету истовремено развијају технологије за чишчење воде, чак и коришћење морске воде. Иначе је могућа изградња водовода питке воде, могуће је возити воду танкерима по читавом свету. Код нас на Камчатки има довољно веома чисте дивне воде бар за половину Кине, а чак и више, коју би могли да транспортујемо танкерима. Већ постоје такви пројекти.
Осим тога, према мишлењу научника, у блиској перспективи велику вредност ће имати не само вода као ресурс, већ и роба за чију је производњу потребна велика количина воде. То су, на пример, производња тканина, као и различитих синтетских влакана. Огромни обим воде тражи и хлађење блокова енергетских уређаја. И ту Русија има изузетне могућности да би заузела једно од кључних места на том тржишту, јер Русија има не само много воде, већ и апсолутно све ради развоја производњи где се троши много воде.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/˙Cаvin 〄/сс-by/ vostok.rs
- Повезане теме
- УНЕСКО
- човечанство
- финансије
- криза
- рат
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »