BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јести ради тога да се живи

Јести ради тога да се живи
17.10.2010. год.
Сваких шест секунди на планети умире од глади једно дете

Један од најстаријих непријатеља човечанства – глад – не попушта ни у 21. веку: данас се у свету недовољно храни више од 925 милиона људи. Јединство у борби против глади – тема је данашњег Светског дана животних намирница. Он се је обележио 16. октобра на дан основања 1945. године Прехрамбене и пољопривредне организације УН (FАО).


Сваких шест секунди на планети умире од глади једно дете. Савладати тај проблем могуће је само захваљујући заједничким напорима. Зато је главни циљ свих држава, о чему је било изјављено на самиту миленијума, - постићи 2015. године двоструко смањење броја оних, који у свету гладују.

Руска Федерација од 2006. године активно учествује у делатности прехрамбених организација УН, које се баве пружањем хуманитарне помоћи регионима где се гладује, - испричао је Гласу Русије стални представник РФ при ФАО и Светском прехрамбеном програму УН (WFP), амбасадор Русије у Италијанској Републици Алексеј Мешков.

Откако је Русија постала чланица FАО и Светског прехрамбеног програма она је знатно повећала свој добровољни допринос ради остваривања хуманитарних операција у различитим земљама. Данас та помоћ износи 30 милиона долара. Међу државама где радимо налазе се земље ЗНД и Африке. Данас је Русија обуставила извоз жита. Међутим, што се тиче наших међународних обавеза, била је усвојена специјална наредба владе, која је потврдила наше учешће у хуманитарним програмима.

Експерти УН су издвојили 22 земље, које преживљавају дужу прехрамбену кризу. Ту спада 17 држава Африке, као и Авганистан, Таџикистан, Кина, Хаити и Ирак. Најнегативније показатеље има Република Конго. Услед елементарних непогода, конфликата и нејакости института те земље и даље постижу мрачне рекорде у морталитету од глади, нарочито код деце.

Без обзира на активну међународну хуманитарну помоћ, проблем глади на планети за сада не успева да се реши. Светска заједница тражи путеве његовог савлађивања. Експерти УН, међу којима има и руских стручњака, разматрају питање стимулисања пољопривреде у најсиромашнијим земљама.

Стручњаци се слажу да је савремена светска  ресурсна и технолошка база довољна да би  до 2030. године била за 50 одсто повећана производња намирница, а до 2050. за 70 одсто. Управо толико је хране потребно ради обезбеђивања становништва планете, које ће за 40 година порасти на 9,1 милијарди људи. Да би сви били нахрањени потребне су заједничке акције држава и међународног бизниса. Русија даје свој допринос учвршћењу прехрамбен6е безбедности у свету. Она је спонзор многих хуманитарних програма, осим тога,  она преноси своје пољопривредно  искуство  земљама у развоју.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА