Лажи о лажним вестима
Лажи о лажним вестима
Kаже мој комшија "Увео сам Фејсбук у кућу, тражи жена.. '. И стварно, многи код нас и не праве разлику између (друштвене мреже) Фејсбук и Интернета.
ИТ (ре)волуција у Србији је довела до тога да већина грађана има неку врсту рачунара, телефона или таблета повезаног на Интернет. Наравно, информатичка писменост и познавање рада на рачунару један су од основних постулата развоја економије у 21 веку.
И све би било супер, да тај Фејсбук није код нас постао комбинација лажних вести, гласина и (полу)истина. То постаје врло очигледно кад зароните у секцију коментара на било којој вести кредибилних медија и (мање кредибилних) таблоида. Има ту свега - расправа чланова владајућих странка и опозиције, про-Европљана и про-Руса, као и неопредељених.
Израз који је популарисао Доналд Трамп, #fakenews - Лажне вести,а који је он користио у својој кампањи да напада либералне медије у САД, може се врло лепо применити и на домаћи Фејсбук, али и на велики број објава самих медија. Са клик-баит насловима (клик-баит је наслов тако конструисан да "натера" читаоца да отвори линк вести) и текстовима који врло често имају мало или нимало додирних тачака са реалношћу, свакодневница многих домаћих онлине медија је постала преношење страначких саопштења, естрадних измишљотина и понеке вести из света, често лоше преведене. Временска прогноза постаје бастион истине, мада често и то не погоде сасвим.
И управо док ово куцам, пратим вест да је тај исти Доналд Трамп за годину дана мандата дао чак 9.014 нетачних или полутачних изјава и тврдњи. Kолико таквих писанија има код нас, нико не зна.
Ако неко уопште и броји.
Иван Трајковић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »