Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 09.02.
Стање на фротну - .
Преглед политичких и других вести за 09.02.
Меркелова: „Исламска држава“ је далеко од пораза - "Исламска држава" је далеко од пораза, и уместо тога се претвара у асиметричну ратну силу након што је изгубила скоро читаву територију коју је контролисала у Сирији, изјавила је немачки канцелар Ангела Меркел на отварању новог седишта Немачке обавештајне службе (БНД) у Берлину, како оцењује, у супротности са изјавом америчког председника Доналда Трампа који је у децембру рекао да је ДАЕШ поражен.
„`Исламска држава` је срећом истиснут са своје територије, али то, нажалост, не значи да је нестао“, поручила је Меркелова.
„Он се трансформише у асиметричну ратну силу. А то је, наравно, претња“, закључила је канцеларка.
Меркелова је истакла да је праћење догађаја у Сирији један од главних приоритета БНД, што подразумева и праћење сајбер-претњи и лажних вести осмишљених с циљем да утичу на демократске изборе.
„Остајемо далеко од мира у Сирији“, рекла је Меркелова.
Она је упозорила и на опасност од ширења лажних вести које су, према њеним речима, део сајбер-рата.
У новом седишту БНД биће смештено 4.000 радника те агенције који ће морати да се преселе са садашње локације у близини Минхена.
За изградњу новог седишта, у центру немачке престонице, било је потребно више од 10 година, а читав пројекат је коштао више од 1,4 милијарди евра, известили су немачки медији.
Москва неће дозволити да у Сирији остану резервати терориста - Москва неће дозволити да у Сирији остану резервати терориста, пре или касније ће бити неопходно да се изађе на крај са тероризмом, изјавио је заменик министра спољних пословаа Русије Сергеј Вершињин, коментаришући ситуацију у Идлибу.
„У том региону заиста има много терориста, близу 10.000. Меморандум о стабилности зоне у Идлибу, који подразумева деескалацију насиља, заиста је важан успех, имајући у виду да нисмо наишли на одлучан став када је у питању борба против тероризма. Међутим, цивили нису дужни да страдају“, истакао је Вершињин.
Он је рекао и да се тренутно преговара о стварању тампон-зоне у Сирији на граници са Турском, али је важно да све стране остану привржене поштовању територијалне целовитости Сирије.
С тим у вези, он је позвао Анкару да убрза процес стварања демилитаризоване зоне, што су Турска и Русија договориле на састанку лидера тих земаља у Сочију.
Осврнуо се и на питање Израела, рекавши да напади те земље на Сирију морају бити обустављени.
„Сви напади Израела додатно дестабилизују ситуацију у Сирији. Нико не треба да ради то што излази из оквира антитерористичке борбе“, закључио је Вершињин.
Не постоје никакве индиције да се спроводи намера америчких власти о повлачењу војске из Сирије - Не постоје никакве индиције да се спроводи намера америчких власти када је реч о повлачењу војске из Сирије, изјавио је заменик шефа руске дипломатије Сергеј Вершињин.
„Изјава америчког председника Доналда Трампа о повлачењу из Сирије драстично је изменила ситуацију и атмосферу на терену, то како људи гледају на будућност. Међутим, засад нема никаквих индиција да се та намера спроводи“, истакао је Вершињин.
Он је додао и да руска страна не види због чега је америчка војска и даље позиционирана у Танфу.
Вершињин је такође нагласио да је Русија увек била против било каквог незаконитог присуства страних оружаних снага на територији суверене државе, као што је то био случај са Сиријом, због чега би одлазак Американаца био позитиван корак.
Тим поводом се огласио и амбасадор Русије у Дамаску Александар Јефимов, који је такође рекао да САД не предузимају озбиљне кораке за повлачење из Сирије.
„Време ће показати како ће ова одлука бити спроведена у пракси, а ми досад не видимо никакве озбиљне кораке Американаца у том погледу“, рекао је Јефимов.
Оценио је и да присуство америчких снага „успорава процес политичке регулације и ствара озбиљне проблеме са хуманитарним приступом у областима земље које не контролише владина војска“.
Лавров: Покушаји да се Москва натера да донесе одређене спољнополитичке одлуке осуђени су на пропаст - Покушаји да се Москва натера да донесе одређене спољнополитичке одлуке осуђени су на пропаст, изјавио је у петак шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
„Није први пут да је Запад опседнут сопственим првенством, али не треба заборавити чему нас је научила историја. Нико не треба ни да сумња у то да су покушаји да се Москва натера да доноси одређене спољнополитичке одлуке осуђени на пропаст“, истакао је Лавров на свечаности уприличеној поводом Дана дипломата који се у Русији обележава 10. фебруара.
Он је подсетио да је још у октобру 2014. године његов претходник Јевгениј Примаков истакао да је Русија показала да је земља која штити националне интересе у вишеполарном свету.
„Сједињеним Америчким Државама и њиховим савезницима то није по вољи, али такав је објективни ток историје“, рекао је Лавров.
Он је нагласио да ће Русија тежити да односе с Европском унијом и САД гради на основу равноправног дијалога.
„Што се тиче односа са САД и Европском унијом, Запада у целини, не недостаје нам спремности за сарадњу у вези с било којим питањем, али не на основу ултиматума, него на основу равноправног дијалога, заснованог на узајамном поштовању“, рекао је Лавров и додао да су предлози Русије у вези с том сарадњом одлично познати.
Шеф руске дипломатије се осврнуо и на улогу Русије у решавању кризе у Сирији и на југоистоку Украјине.
„Наставићемо да доприносимо решавању бројних криза и сукоба на светском нивоу, укључујући Сирију, где су у великој мери захваљујући Русији уништена главна упоришта терориста и где је сачувана државност“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, сада је на дневном реду постизање стабилног политичког решења на основу одлука Конгреса сиријског националног дијалога који је сазван у Сочију још пре више од годину дана, као и обнова земље и стварање услова за повратак избеглица.
Када је реч о ситуацији у Донбасу, Лавров је истакао да ће Москва наставити да инсистира да се у потпуности испуне одредбе Минског споразума.
„Тражићемо потпуно и доследно испуњавање Резолуције Савета безбедности УН, која је једногласно потврдила мински комплекс мера за решавање украјинске кризе“, нагласио је Лавров и додао да ће Москва захтевати и да кијевске власти поштују међународне обавезе Украјине у сфери језичких, образовних и религиозних права и слобода.
РТ: Америка „обавезна“ да се бори против „Хезболаха“ у Венецуели да би спасила „законито изабраног“ Гваида - Помпео - Потрудивши се да објасни жудњу Вашингтона за променом режима у Каракасу, државни секретар САД-а, Мајк Помпео је изјавио да је Куба већ заузела Венецуелу, погрешно схвативши како демократија функционише, те устврдио да је и Иран присутан у Венецуели.
Премда је за већину светских лидера међународна дипломатија изузетно деликатна тема, потребне су и финесе и софистицираност. Заједно са климавим причама о прљавом моралу и земљама на америчкој листи несташних, главни дипломата Доналда Трампа покушао је да помогне америчкој публици да разуме шта државни секретар ради у Венецуели.
Након што је очекивано оптужио Русију и Кину за уплитање у унутрашње послове Венецуеле, Помпео је одлучио да оде корак даље те оптужио и Иран!
"Људи не виде да Хезболах има активне ћелије. Иранци утичу на становнике Венецуеле и широм Јужне Америке", додајући да "имамо обавезу да тај ризик преузме Америка".
Може се чинити да Помпео само има проблема с географијом, јер је недавно објавио бизарну мапу на твитеру која је садржавала непостојеће земље "Источну" и "Западну Турску", између осталог. Међутим, током интервјуа, он је дао и неколико других загонетних тврдњи, као што је тврдња да је самопроглашени венецуелански председник Хуан Гваидо "законито изабран", иако политичар под окриљем Вашингтона никада није био кандидат за председника.
На питање зашто је ово питање толико важно за "нашу хемисферу", Помпео је одговорио да су "америчке вредности у питању" у Венецуели. Он сматра да је уплитање САД-а у унутрашње послове Венецуеле "обавеза", иако је прошле године био забринут због наводног страног уплитања у америчке изборе.
Санкције САД-а, објаснио је он, "нису усмерене према венецуеланском народу", већ су усмерене на "заиста добар исход". Иако је Помпео отворено устврдио да је намера америчких санкција против Ирана да се промени режим изгладњујући грађане, покушао је да устврди да су америчке санкције према Венецуели "за добро" венезуеланског народа јер су против "злог господина Мадура".
Стручњак за људска права именован од стране УН-а Идриз Џазаири има другачије мишљење о том питању. Иако није успео да прецизира ко је добар, а ко је зао, он је указао да санкције против Венецуеле могу "довести до глади и медицинских несташица."
У случају да ови корисни пакети санкција не заврше као "стварно добри", САД не искључују план Б - војну инвазију. Пре неколико дана, Трамп је рекао да је војна опција још увек на столу.
Помпео је одбацио саопштења о могућој америчкој инвазији, рекавши да САД технички не могу да нападну Венецуелу зато што је "Куба већ учинила" и да тајно контролише земљу "дуго времена".
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Сирији по данима