Da li su aplikacije za dopisivanje zaista bezbedne?
Nedavno je otkriveno da aplikacija za pozive i dopisivanje Face Time ima vrlo ozbiljne propuste. Pre par meseci je takođe otkriveno da su treće strane (preko svojih aplikacija) mogle da pristupe privatnoj komunikacija Facebook korisnika u aplikaciji Messenger. Tako je i Facebook prošle nedelje potvrdio da će njihove aplikacije Instagram, Messenger i WhatsApp uskoro biti spojene u jednu, pa će korisnici koristiti samo svoj Facebook ID da komuniciraju sa prijateljima na sve tri mreže. Facebook takođe radi i na unapređenim algoritmima za veću bezbednost korisnika.
Najpopularnija aplikacija ove vrste kod nas je Viber, koja vam omogućava glasovne i video pozive, kao i slanje datoteka. Ali, koliko je i Viber zapravo bezbedan? Viber koristi end-to-end enkripciju tj. šifrovanje podataka. Ova enkripcija je automatski uključena čim instalirate aplikaciju. Radi tako što prilikom slanja vašu poruku pretvara u nečitljivi kod – jedini koji možete pročitati poruku je osoba kojoj šaljete. Ovo takođe znači da ni sam Viber ne može da dešifruje vaše poruke.
Secret chat opcija vam u Viberu omogućava da se poruka sama briše kada se pročita ili nakon nekog vremenskog intervala koji možete sami da podesite. Ovo važi i za slike i video fajlove. Takođe, u Secret chatu nije moguće napraviti snimak ekrana tj. screenshot. U aplikaciji Viber i sami glasovni i video pozivi su šifrovani, te je izuzetno teško (ali ne i nemoguće) da se razgovori prisluškuju.
Ivan Trajković
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »