Седам савета бициклиста који су видели целу Русију
Таква авантура ће променити читав ваш живот. Ево шта саветују искусни освајачи Русије на бициклу, а међу њима и познати Иван Младеновић из Шида.
Ако волите да бициклом прелазите огромне даљине и откривате нове земље, Русија је оно што би вам највише одговарало. Путници који су већ прешли стотине или хиљаде километара кроз Русију кажу да је то незаборавно искуство. „Заиста вреди кренути на такав пут да бисте видели све лепоте Русије“, каже Максим Китајев који је прошле 2018. године бициклом стигао из Москве у Владивосток - 10.492 км за 118 дана пута.
Али, свакако, морате бити свесни и свих ризика који вас очекују.
1. Саобраћај може бити немилосрдан
Павел Головкин/TASS
Аутопутеви могу бити једини начин да стигнете из једног у други град, а они су често препуни великих камиона и аутомобила који јуре 110 км на сат. „Дешава се да не налазите довољно места за бицикл на ивици пута. Аутомобили су сваког дана пролазили превише близу“, каже Китајев. „У погледу саобраћаја најтеже ми је било да возим бицикл управо у Русији.“
Нажалост, то потврђују и фаталне несреће. Бициклисту из Бостона Рона Мекартија је 2014. прегазио пијани камионџија у Ивановској области (324 североисточно од Москве).
И други светски путници на бициклу такође кажу да су руски аутопутеви опасни. „Најтежи део пута ми је био од Саратова до Самаре где сам два дана возио 200 км поред пута, јер јако је велика концентрација камиона, а друм је узан.
Чим сам покушао да изађем на друм, камионџије су ми свирале да се склоним“, каже Иван Младеновић, бициклиста из Шида који је 2017. стигао до Москве, а 2018. за 4 месеца превалио пут Шид – Пекинг.
2. Раздаљине су превелике
Legion Media
„У Србији су раздаљине између села и градова мале. Док у Русији и по неколико стотина километара. Први велики сусрет са великом удаљености сам осетио у Калмикији, где сам возио 380 км, а нисам видео насељеног места“, наставља Иван Младеновић.
Кад тако путујете немојте очекивати да ћете провести ноћ у кревету. Чак и ако сте одлично испланирали кретање, нешто вас увек може изненадити: довољан је један квар на бициклу да би сте се нашли у мрклој ноћи у сред недођије. Зато не полазите никуд без шатора, чак и ако нисте планирали камповање.
3. Топла одећа вам треба чак и лети
Сергеј Севастјанов/TASS
Возити бицикл кроз Русију је свакако најбоље у периоду од маја до септембра. Али без обзира да ли је пролеће или лето, немојте прецењивати вашу способност да подносите хладноћу. Иначе можете поновити грешку Шпанца Андреса Абијана Пахареса који је покушао да пређе бициклом 5000 км од Магадана до Бајкала средином децембра, и умало није погинуо на -50 Целзијусових. Спасли су га мештани.
Па чак и ако возите преко лета, обавезна је топла одећа. „Возите узбрдо и презнојите се, а затим се спуштате низбрдо и шиба вас ветар. Човек се лако прехлади“, каже Китајев.
4. Приколица олакшава пут
Legion Media
Китајев даје још један савет: закачите приколицу за бицикл, па чак и ако вас то успорава. Наравно да вам приколица омогућава да понесете више ствари, али постоје и други разлози зашто је са њом путовање сигурније. Прво, аутомобилисти вас боље виде и мања је вероватноћа да ће вас неко ударити. „Лакше сам возио ноћу захваљујући светлима на приколици“, каже Максим Китајев.
Друго, бицикл са приколицом је теже украсти. Нажалост и то се дешава. На пример, француском авантуристи Луку Комоноду су 2002. у Сибиру украли бицикл из шатора.
5. Не скрећите с главног друма
Legion Media
„Пут из Москве у Перм (1.445 км) је с времена на време био тежак“, присећа се Комонод своје авантуре 2016. године. „Главни друм је велик, бучан, има пуно узбрдица и низбрдица, а асфалт није најбољи“. Ипак Француз није скретао с аутопута јер споредни друмови још више успоравају кретање. А Китајев додаје да се на мањим путевима поред шума може лако налетети на дивљу звер, рецимо, медведа.
6. Носите са собом храну и воду
Legion Media
Већина бициклиста потврђује да и у најмање насељеним крајевима Русије свеједно наилазите на ресторан крај пута на сваких 50-75 км. Ипак, као што смо споменули, не смете бити сигурни да ћете лако прећи ту раздаљину. Зато треба увек носити храну и воду.
7. Руси увек помажу далеким путницима
Legion Media
Ако доспете до села или града, увек ћете бити на сигурном, јер Руси су гостољубиви, посебно када виде авантуристе из далеких крајева. Буквално сви бициклисти који су возили кроз Русију кажу да им је један од најјачих утисака руска гостољубивост. Чак и ако не знате најбоље руски језик, мештани ће вас увек схватити и помоћи вам да поправите бицикл, нахранити вас и понудити вам кров над главом.
„Свим бициклистима који желе да покоре Русију саветујем да страх и предрасуде оставе код куће и да слободно крену на пут. Јер убрзо ће осетити топлину људи“, каже Иван Младеновић. „А ја 2020. године планирам пут бициклом до Токија и назад. Део пута ће ми бити од Санкт Петербуга до Владивостока, па ћу видети и горњи део Сибира.“
- Извор
- фото: Иван Младеновић / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- бициклизам
- занимљивости
- туризам
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »