BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 05.01.

06.01.2019. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 02.01. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 05
.01.



Стање на фронту .

 
Преглед политичко-економских и других вести за 05.01.

 

 РПЦ: Кијевске власти покушавају да украду Божић милионима верника Кијевске власти покушавају да украду Божић милионима верника у Украјине уз помоћ васељенског патријарха Вартоломеја, изјавио је представник Руске православне цркве Владимир Лејгода, поводом давања аутокефалности псеудоцрквеној структури у Украјини од стране патријарха Вартоломеја.

„Томос је само обичан документ који представља резултат политичких и личних амбиција тамошње власти“, прокоментарисао је он.

Лејгода је нагласио и да је потписивање тог декрета кршење свих канона и са собом не носи никакву канонску моћ.

„Ма колико се трудили украјински политичари да украду Божић милионима верника у Украјини – Божић ће ипак наступити“, закључио је он.

Косачов: Начињен нови корак ка уништавању јединства православља Потписивање томоса о аутокефалности новоосноване "Украјинске православне цркве" није црквени него политички акт, који би могао да има катастрофалне последице по Украјину, оценио је шеф Комитета за међународне односе Савета федерације Русије Константин Косачов.


„Ово је нови корак ка уништавању јединства православља, чије ће последице бити катастрофалне, пре свега по Украјину и њен народ“, казао је Косачов.

Он наводи да је првенствено на Московском патријархату да процени потез Васељенског патријархата.

„Међутим, политичка процена става украјинског вођства је, по мом мишљену јасна - неморално мешање украјинске државе у питања цркве, кршењем украјинског устава као и власти и владе“, истакао је Косачов.

Вартоломеј позвао помесне православне цркве да признају нову псеудоцрквену структуру у Украјини Васељенски патријарх Вартоломеј позвао је помесне православне цркве да признају нову псеудоцрквену структуру, такозвану „Православну цркву Украјине“ и назову је „најсветијом црквом Украјине“, наводи се у тексту томоса о аутокефалности који је потписан у Истанбулу.

„У границама територије Украјине успостављамо аутокефалну цркву, нашу духовну ћерку, и позивамо све светске православне цркве да је признају као сестру и помињу је под именом ’најсветије цркве Украјине‘, чији центар је историјски град Кијев. Она не може да поставља епископе нити да оснива парохије ван граница државе“, наводи се у документу.

РПЦ: Томос за Украјину који је потписан у Истанбулу нема канонску снагу „Томос“ за Украјину који је потписан у Истанбулу нема канонску снагу, саопштио је шеф Одељења Синода РПЦ за сарадњу са друштвом и медијима Владимир Легојда.

„Томос је папир који је резултат незајажљивих политичких и личних амбиција. Он је потписан уз кршење канона и зато нема никакву канонску снагу“, саопштио је Лејдога. 

„Колико год да неки украјински политичари покушавају да уз помоћ истамбулског патријарха украду Божић милионима верника у Украјини, оно ће ипак осванути“, закључио је он.

Архиепископ Украјинске православне цркве Московске патријаршије Климент сматра да је давање аутокефалности „новој цркви“ у Украјини кршење свих светоотачких и апостолских правила.

„Цркву не формирају патријарси и председници. Цркву оснива Господ и нико нема право да ствара нове цркве. То што сада чини васељенски патријарх је грубо кршење свих светоотачких и апостолских правила по којима је црква живела 2.000 година“, рекао је Климент за РИА Новости.

Портпарол руског патријарха Александар Волков сматра да се патријарх Вартоломеј, тиме што је уручио томос расколницима у Украјини, потпуно удаљио од светског православља.

Васељенски патријарх Вартоломеј потписао је томос за нову украјинску псеудоцрквену структуру - „Православну цркву Украјине“. Уочи потписивања документа о аутокефалности одржан је молебан којем су присуствовали председник Украјине Петро Порошенко, шеф украјинске дипломатије Павел Климкин, председник Врховне раде Андреј Парубиј, поглавар ПЦУ митрополит Епифаније, васељенски свештеници, као и други украјински политичари и јерарси расколничке црквене структуре.

Кијев: Прекид железничког саобраћаја са Русијом био неизбежан Украјински министар за инфраструктуру Влаидмир Омељан изјавио је да је прекид железничког саобраћаја са Русијом био неизбежан.

Према његовим речима, главни разлог томе је што је све мањи број људи који користе железнице да би из Украјине стигли у Русију.

„То би се десило неминовно. Или би власт прекинула железнички саобраћај или би једноставно људи престали да путују овим транспортним средством“, објаснио је.

Од октобра 2015. године између Москве и Кијева у потпуности обустављен авионски саобраћај, на иницијативу Украјине, али је према подацима украјинских медија најпрофитабилнија железничка линија управо она која саобраћа на релацији Кијев – Москва.

Због ове одлуке Кијева Министарство саобраћаја Русије је саопштило да је разрадило мере као одговор на прекид железничког транспорта.

Украјински бродови могу кроз Керчски мореуз уколико се буду придржавали међународних норми Никаквих проблема неће бити приликом проласка украјинских бродова кроз Керчски мореуз уколико се они буду придржавали међународних норми, изјавио је вице премијер Владе Крима Георгиј Мурадов.

„Потребно је само испунити одређене процедуре како се на би стварала небезбедна ситуација, имајући у виду да је Керчки мореуз поприлично узак“, исткао је он.

Међутим, према његовим речима, украјинске власти то не желе да чују и својим изјавама стављају под питање безбедност пловидбе кроз те воде које повезују Црно и Азовско море.

„Кијев је заузео став да што је могуће више заоштри ситуаицју, међутиим Русија своју безбедност ни на који начин неће угрожавати“, закључио је Мурадов.

Нешто раније се огласио и посланик Државног савета Републике Крим Владислав Ганжара, који је рекао да је долазак нових украјинских војних бродова у Керчки мореуз мало вероватан јер их Украјина више и нема.

Подсетимо, помоћник украјинског председника Јуриј Бирјуков је изјавио да се Украјина припрема да у Керчки мореуз пошаље нову туру бродова и да ће овог пута на њима бити и међународни посматрачи.

Пољска: Пројекат гасовода „Северни ток 2“ уништава ефекат антируских санкција Пројекат гасовода „Северни ток 2“ уништава ефекат антируских санкција и сматра се „убицом“ Украјине, рекао је у интервјуу за „Handelsblatt“ шеф пољске дипломатије Јацек Чапутович.

По мишљењу министра, Европа треба да стави тачку на пројекат.

„’Северни ток 2‘ убија Украјину. Ако се руски транзит гаса преко украјинске територије смањи, држава ће изгубити не само значајни приход, већ и пре свега гаранцију заштите од даље руске претње“, рекао је он.

Чапутович је оптужио Немачку и Аустрију за „превару и антиевропски став“.

„Ми веома поштујемо став ЕУ. Међутим, Немачка и Аустрија се боре уз помоћ нових и преварантских маневара и желе изузетке ’Северног тока 2‘, зато још увек немамо опште европско мишљење“, изјавио је пољски министар.

Осим тога, Чапутович је предложио да се именује специјални представник Генералног секретара УН за Украјину и позвао да се прикључи преговорима у нормандском формату „европске институције“ и САД.

„Немачка и Француска можда сматрају да они представљају Европу, али ми не мислимо тако“, навео је он.

Патријарх Вартоломеј потписао томос о аутокефалности псеудоцрквене структуре у Украјини Васељенски патријарх Вартоломеј потписао је томос o аутокефалности псеудоцрквене структуре у Украјини, такозване „Православне цркве Украјине“.


Уочи потписивања документа о аутокефалности одржан је молебан којем су присуствовали председник Украјине Петро Порошенко, шеф украјинске дипломатије Павел Климкин, председник Врховне раде Андреј Парубиј, поглавар псеудоцрквене структуре Епифаније, васељенски свештеници, као и други украјински политичари и јерарси расколничке црквене структуре.

Након богослужења Вартоломеј је у своју резиденцију примио украјинског председника и Епифанија, након чега су се вратили у Храм Светог Ђорђа где је потписан томос.

После „ујединитељског сабора“, који је 15. децембра одржан у Кијеву, објављено је стварање украјинске аутокефалне цркве за чијег је поглавара изабран Епифаније Думенко.

Свети синод Руске православне цркве позвао је друге помесне православне цркве да не признају заједницу аутокефалне православне цркве у Украјини, која је формирана током „ујединитељског сабора“ у Кијеву 15. децембра.

Свети синод РПЦ је позвао поглаваре и свете синоде братских помесних православних цркава да подрже митрополита кијевског и целе Украјине Онуфрија, епископат, духовнике, монахе и вернике Украјинске православне цркве у искушењима кроз која пролазе. 

 

Такође је патријарх московски и целе Русије Кирил позвао помесне цркве да не признају новоформирану псеудоцрквену структуру.
 
Кијев очекује да ће почетком јануара од Цариградске патријаршије добити томос, односно признање аутокефалности. 

Амфилохије: Васељенска патријаршија за СПЦ више апсолутно није врховна црквена власт Митрополит црногорско-приморски Амфилохије поручио је да аутокефалност православне цркве у Украјини неће утицати на статус цркве у Црној Гори, али и да након најновије одлуке цариградског патријарха, Васељенска патријаршија за Српску православну цркву више „апсолутно није“ врховна црквена власт.

Митрополит је у интервјуу за „Вијести ТВ“ рекао да је током недавног сусрета васељенском патријарху Вартоломеју предочио одлуке Сабора СПЦ, који није сагласан са његовом одлуком да украјинској цркви дâ аутокефалност.

Амфилохије је испричао да васељенског патријарха познаје још кад је био ђакон, те да је с њим студирао у Риму, али да то што, како је рекао, он сада ради у Украјини, „није апсолутно адекватно са духом цркве православне“, јер тиме разара то вековно јединство међу православним црквама.

„И са те стране наша црква и многе друге патријаршије не прихватају такав један став, ја сам му то отворено рекао. Надам се, ипак, и многи теолози у Грчкој и архијереји су против тога и његовог садашњег понашања“, рекао је митрополит.

Упитан да ли би овај указ могао да утиче на статус цркве у Црној Гори, Амфилохије је истакао да то нема „апсолутно никакве везе са статусом цркве у Црној Гори“.

„Друго је питање независна Црна Гора, друго је аутокефална црква. То је потпуно друга прича“, јасан је митрополит.

А на питање да ли је Васељенска патријаршија за СПЦ и даље врховна црквена власт, митрополит каже: „Апсолутно није.“

Он објашњава да само у Католичкој цркви постоји врховна власт, те да је то римски папа.

„У православној цркви то је борба православља 10 векова, да сваки епископ је власт. И с те стране, ту је погрешио васељенски патријарх што се сад умешао у живот руске цркве“, казао је митрополит Амфилохије и додао да му стога с правом приговарају улогу папе.

У Цркви православној, каже, нема папе, нити је било и она је због тога остала православна.
 Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА