BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Од „Бурана“ до „Каспијског чудовишта“: Пет епских совјетских пројеката

РТ: Од „Бурана“ до „Каспијског чудовишта“: Пет епских совјетских пројеката
27.12.2018. год.


Ту-144 суперсонични путнички авион је ушао у службу пре 43 године. Како би се обележио датум, РТ је саставио листу једнако вредних совјетских техничких чуда. Неки су почели да се баве наслеђем, други су заборављени, а неки и данас шпартају.

Ту-144, "совјетски конкорд"

Један од само два комерцијална суперсонична транспортна авиона - други је Конкорд - Тупољев Ту-144, први пут је полетео 31. децембра 1968. године, два месеца пре свог англо-француског колеге. Са својим елегантним облицима и нагнутим шиљатим носевима - неопходним за прелазак између режима лета и видљивости током полетања и слетања - оба су постала симболи у ваздухопловству крајем 20. века.


26. децембра 1975. године Ту-144 је ушао у службу, превозећи пошту између Москве и тадашње казахстанске престонице Алма-Ате (сада Алмати). Две године касније превозио је прве путнике истом рутом. Лет од 3.200 километара трајао је око два сата - два пута брже од обичног лета.


Ту-144 креатори су имали велике планове за авион. Мапе су састављене за летове надзвучним брзинама који повезују Москву са целим светом, укључујући Европу, Јапан и Кубу. Али му није било суђено да тако буде - једини пут када је авион летио изван Совјетског Савеза био је на три аеромитинга у Ле Бурже седамдесетих година, а један од тих летова се заврши падом у којем је погинуло 14 људи.


Још двоје је погинуло приликом несрећног слетања 1978. Због проблема са сигурношћу и непрофитабилности, Ту-144 је окончао своју каријеру за превоз путника након само осам месеци и 55 летова. Повремено је превозио терет до 1999. године, када је заувек повучен - четири године пре Конкорда.



  • Извор
  • фото: © RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА