Срби из Северне Косовске Митровице: Неће моћи страхом да нас отерају
Вест из Приштине о усвајању закона о трансформацији Косовских безбедносних снага у војску Косова учинила је у петак да лица Срба у северном делу Косовске Митровице буду тмурна и забринута.
Иако се већ данима најављује усвајање тих аката, информације су се чекале с нестрпљењем и малом дозом наде да ће, ипак, превладати разум албанских ментора и да се међународно право и правда неће тако лако погазити. Ипак, око 11 часова, кад је са 107 гласова "за" дато зелено светло тзв. војсци, зебња житеља Косовске Митровице била је приметна на готово сваком кораку.
Ослушкивало се каква ће бити реакција Албанаца преко Ибра, али и поруке државних органа Републике Србије.
"Забринути, али не и уплашени", био је најчешћи одговор оних који су желели да своје мишљење поделе с новинарима.
- Свакако да није пријатно чути да су мимо свих правила и закона добили могућност да формирају војску, која би, убеђен сам, требало да додатно узнемири преостале Србе на КиМ и натера их да напусте своја огњишта. Ми ћемо остати и нећемо им дати повода да интервенишу овде, што они очигледно желе, али се бојим да ни то више не зависи од нас. Јер, кад су могли овако нешто да ураде под покровитељством Америке, онда могу и овде да инсценирају неку ситуацију коју би искористили да уђу на север - каже, за "Новости", Драгиша Гаљак, из Косовске Митровице.
На који начин су Албанци спремни да заштите Србе, добро зна професор на Економском факултету у Косовској Митровици Небојша Стошић, који је, заједно са 250.000 Срба, 1999. године морао да напусти свој дом у Приштини.
- Пре готово двадесет година нашао сам се у избегличкој колони расељених, а још су свежа и сећања на мартовски погром над Србима. Забринут сам, пре свега као родитељ троје деце, јер смо од данас суочени са још једним великим проблемом. Осим мера економске политике и увођење такса од 100 одсто на српске производе, имамо и ситуацију у којој одређена групација, мимо свих правила и норми, формира оружане снаге називајући их косовским оружаном снагама - рекао је, за "Новости", професор Стошић.
фото: Танјуг / Новости
Има и оних који сматрају да је оваква одлуке Приштине очекивана, јер се, како кажу, већ две деценије, наочиглед читавог света, крше међународно право и правда, на штету Срба.
- И данас се показало да међународна заједница крши правила која је она донела и које прокламује, а то су слобода, демократија и јединство за све грађане света. Нама остаје да се уздамо у своју државу Србију - рекао је, за "Новости", студент Лука Јовановић.
РАМУШОВЕ ПРЕТЊЕ
Плашили смо се и пре овог формирања војске, јер они имају само један циљ, а то је да нас протерају. Посебно ме је узнемирила реченица Харадинаја, који је рекао да ће та војска бити и овде на северу. Нама они нису потребни и не морају да нам долазе. Ми верујемо само нашој војсци и нашој држави - готово у ходу, рече нам средовечна житељка Косовске Митровице.
И.Радуловић, Новости
- Извор
- Срби у Митровици истакли тробојке, фото: Танјуг / Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »