Амерички председник Доналд Трамп одобрио је главне правце политике земље о афричком континенту, изјавио је саветник за националну безбедност америчког председника Џон Болтон.
„Председник је јуче одобрио стратегију, a она ступа на снагу одмах“, рекао је Болтон у Фондацији Херитиџ у Вашингтону, где је представио нову стратегију Сједињених Америчких Држава о Африци.
Он је истакао да ће један од кључних елемената стратегије бити прелазак на циљану помоћ афричким земљама и побољшање ефикасности такве помоћи у случају одбијања неефикасних издатака.
Болтон је додао да Трамп планира и да ревидира политику према афричким земљама, проглашавајући Русију и Кину претњом за америчке интересе на овом континенту, преносе медији.
„Велики конкуренти, тачније Кина и Русија, брзо шире свој финансијски и политички утицај Африкoм. Оне су намерно и агресивно усмериле своје инвестиције на регион како би стекле конкурентску предност над Сједињеним Америчким Државама“, објаснио је Болтон.
„Предаторска пракса коју спроводе Кина и Русија успорава економски раст у Африци, угрожава финансијску независност афричких земаља, кочи могућности за америчке инвестиције, ометају америчке војне операције и представљају значајну претњу америчким националним интересима у области безбедности“, нагласио је Болтон, преноси Ројтерс.
Према његовим речима, у периоду 2016-2017. директне инвестиције Кине износиле су 6,4 милијарде долара.
„Кина користи мито, споразуме ОПЕК-а и стратешко коришћење дугова како би афричке земље држала као таоце према жељама и потребама Пекинга“, рекао је Болтон.
„Широм континента Русија користи своје политичке и економске везе без дужног поштовања према владавини права и транспарентном управљању. Она наставља да продаје оружје и енергенте у замену за гласове (афричких земаља) у УН, који држе на власти ’моћнике‘, подрива мир и безбедност и ради у супротности са истинским интересима народа Африке“, истакао је Болтон.
Он је додао да такви потези Русије и Кине представљају „суштинску претњу америчким националним интересима“.
Он је истовремено приметио да, за разлику од Русије и Кине, једина ствар коју Сједињене Америчке Државе траже од својих партнера у Африци је „реципроцитет, али не потчињавање“.