BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Словачка: Снажно подржавамо територијални интегритет Србије

Словачка: Снажно подржавамо територијални интегритет Србије
12.12.2018. год.
Словачка се изричито противи трансформацији косовских безбедносних снага у оружане снаге, поручио је премијер Словачке Петер Пелегрини.  

Он је на конференцији за новинаре после сусрета са србском премијерком Аном Брнабић, нагласио да његова земља и даље снажно подржава територијални интегритет Србије и да се њен став по питању једнострано проглашене независности Косова - не мења.

Дијалог видимо као једини пут, поручио је он.

На питање новинара шта ако се обистине претње Приштине и буде формирана тзв. војска, он каже:

"Ситуација је веома сложена. Словачка је чланица НАТО и мислим да је и позиција Алијансе у вези с тим питањем негативна. Зато мислим да ће једнако снажан став показати и Алијанса, а то је став и међународне заједнице и ЕУ. Словачка ће искористити своје инструменте у ОЕБС за решавање овог питања."

Како је рекао, Приштина мора да добије јасан сигнал да ако буде повлачила кораке против међународног права и ако буде нарушавала мир и стабилност у региону не може да рачуна да ће бити поштован партнер у Европи.

"Неопходно је да позовемо Приштину да се повуку од ових једностраних и пре свега неуставних корака. Нико не би желео да Србија буде приморана да својом војском брани угрожено становништво на Косову. Жао ми је што тренутно изгледа да Приштина нема интерес за мирно решење и што, и у погледу политике, видимо тежњу напетости и даље ескалације", рекао је Пелегрини.

Када је реч о таксама које је увела Приштина он је рекао да је споразум Цефта до сада добро функционисао и да треба вратити регионалну сарадњу за преговарачки сто.

Замрзнути конфликт није решење и никоме није од користи, рекао је он.

"Мислимо да мере уведене од Приштине не би требало да постоје данас", рекао је он, додавши да се помоћ Словачке по том питању огледају у привлачењу страна за преговарачки сто.

Брнабић је рекла да је Пелегринија упознала са тешком ситуацијом у којој се Србија налази, о "тешком новембру", таксама које је увела Приштина и огромној забринутости Београда због најава о формирању тзв. војске.

"То сматрамо највећом и најдиректнијом претњом миру и стабилности у региону. То нису европске вредности. Ми желимо у ЕУ, то је место где треба да буде цео Балкан, и опредељени смо за дијалог", истакла је она.

Замолила је, како каже, Словачку да утичу у ЕУ да се вратимо дијалогу а не да подижемо баријере.

"Захвални смо и на ставу о тзв војсци", додала је премијерка.

Брнабић је подсетила да је Словачка једна од пет чланица ЕУ која не признаје независност Косова и да је ЕУ захваљујући томе статусно неутрална.

"То онда практично тера Приштину да седне за сто и да има подстицај да направи договор са Београдом како би сви у региону имали другачију будућност", рекла је она.

Брнабић истиче да не може да разуме позицију Приштине, да се Србима у 21. Веку забрањује штампа на матерњем језику.

"Иду празници а ми не знамо да ли ће Срби имати грејање или лекове и уместо да говоримо о будућности, иновацијама, да говоримо о оружју и војсци. То је за Србију неприхватљиво. Молим све у Европи да се вратимо разговорима и дијалогу. Србија има највећи интерес за регионалну стабилност", рекла је Брнабић те додала да Србију и Словачку спаја и то што Словачка поштује међународно право и правду и не прихвата једнострано проглашену независност Косова и по том питању има принципијелни став.

"Пренела сам Пелегринију захвалност србског народа. То нећемо заборавити, тај постојан став. То што нам овако помажете омогућава нам да имамо дијалог о могућој дугорочној нормализацији односа са Приштином", рекла је она.

Танјуг, РТВ



  • Извор
  • фото: srbija.gov.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА