Косово је једна држава и примењивати дискриминаторну политику да у једном делу земље имате једну стопу пореза, а у другом делу земље другу, свакако није у реду, изјавио је амбасадор САД у Србији Кајл Скот.
Он је то рекао на захтев новинара да прокоментарише предлог албанског премијера Едија Раме да на северу Косова и Метохије остане царина од 100 одсто за робу из централне Србије, а да се на југу Косова, према Албанији, царина укине.
„Нисам још чуо изјаву коју цитирате и не могу даље да коментаришем“, рекао је Скот новинарима у Скупштини где је отворио изложбу „Мисија Халијард“.
„Верујемо да Косово треба да буде мултиетничка и демократска држава, тако да се све оно што се односи на држављане Косова једне националности, мора да се односи и на држављане друге националности“, додао је Скот, преноси Танјуг.
Истакао је да оно што важи за албанске држављане Косова, мора да важи и за србско, бошњачко и горанско становништво, како би сви људи који тамо живе имали једнака права.
Коментаришући изјаву Рамуша Харадинаја да ће се Албанија и једнострано самопроглашено Косово економски ујединити, Скот је казао да САД сматрају да су све активности које воде ка економској интеграцији у региону позитивне, те да је то и оно што ЦЕФТА жели.
„Све земље се суочавају са сличним проблемима, а не виде будућност у интеграцији, заједништву у овом делу Европе, већ негде друго. Ми подржавамо све напоре да се економска сарадња унапреди и да се формира сарадња која ће приближити земље региона ЕУ“, навео је амерички амбасадор.
Упитан да ли је, ако би се направила паралела, Приштина важнија Вашингтону, него што је Београд Москви, он је казао да сматра да су Србија и Косово кључне за постизање споразума о стабилности и сарадњи у региону и додао да САД верују да је Русији, као и њима, стало да се у преговорима постигне напредак који би довео до те стабилности.
На питање да ли је време за улазак САД у дијалог Београда и Приштине или се то већ догодило, амерички амбасадор је нагласио да ће САД наставити да подржавају дијалог који води ЕУ, јер је то једини пут да се ствари покрену на боље, пренео је Танјуг.
Скот је навео и да њему није познато да приштинске власти имају црну листу србских министара, који би били ухапшени ако пређу административну линију.
„Колико је мени познато, власти Косова поричу да таква листа постоји и ја уопште не знам да постоји и нисам чуо за њу“, казао је Скот.
Танјуг