BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Трећина жртава у нападима америчких дронова у Јемену цивили

РТ: Трећина жртава у нападима америчких дронова у Јемену цивили
19.11.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Бомбардовања коалиције под вођством Саудијске Арабије можда су разорила Јемен, али се земља суочава и са другом смртоносном претњом на небу - америчким беспилотним летелицама. Трећина убијених у 2018. години бил су цивили, укључујући и децу, према извештају Заводa за истраживачко новинарство.

"Живимо у страху, дронови не напуштају небо", рекао је један фармер, описујући дан када су његови рођаци погинули у америчком нападу дроновима. Његово је једно од неколико сведочења забележених у новом извештају "Асошиејтед преса" у којем се наводи растући број цивилних жртава због америчког дронског рата.

Док је прикупљање званичних података о броју цивилних жртава узрокованих напдима америчких дронова веома тешко због немогућности да се потврди идентитет или припадност, процене АП показују да је трећина убијених до сада у 2018. години нису били чланови терористичка група. Око 215 цивила је убијено од стране беспилотних летелица од почетка кампање, према Заводу за истраживачко новинарство.


Неки напади дронова су знали усмртити по неколико чланова породице, као што се десило у јануару 2018. године када је аутомобил пуно цивил који је трагао за изгубљеним дечаком погођен од стране америчког дрона. Седам особа је убијено у нападу, укључујући пет чланова породице дечака.


У интервјуу за РТ, Салех Фараг, ујак дечака, показао је фотографије оштећеног возила и рекао: "То је био пројектил са дрона која их је убио".


У другом инциденту који је документовао АП, те потврдили локални активисти за људска права, погинуо је 14-годишњи пастир и грађевински радник. Област у којој су убијени се налази неколико миља од места где је Ал-Каида претходно покушала да заузме контролни пункт.

Успон под Трампом
 

Кампања Вашингтона да неутралише огранак Ал-Каиде на Арапском полуострву траје од 2002. године. Међутим, кампања је последњих година веома активна.

Приближавајући се крају председавања своје друге године, амерички председник Доналд Трамп је надгледао 176 напада дронова, који су већ надмашили 154 операције вођене током целог времена Барака Обаме, према подацима АП-а. Било је само преко 100 напада током 2017. године, неколико пута више него у било којој другој години од почетка кампање беспилотних летова, према подацима Заводa за истраживачко новинарство.
 
Лова на шефа Ал-Каиде у региону довео је до смрти 66 цивила у току два напада у 2009. и 2017. години, укључујући 31 дете.

Смртоносне ударе врши припадник ваздухопловства САД-а, далеко од зоне убијања у усамљеним конзолама лоцираним у САД-у, иако коначну одлуку о издавању налога за убијање врше виши официри.

Често су исцрпљени радом од 11 до 14 сати, екипе које наводе дронове, редовно мешају цивиле за војне циљеве погрешном проценом "сумњивих обрасца понашања" на својим екранима. Међутим, озбиљна казна за такве грешке не постоји.

Говорећи о овом недостатку одговорности, Брендон Брајант, бивши амерички оператер беспилотних летелица, рекао је за РТ: "Заиста нико не. Ако неко зезне ствар, само добије добије шамар по зглобу и све је у реду."
 
"Те ствари су ноћне море"

Док број цивилних жртава од стране америчких беспилотних летелица забрињава, као и мали надзор, то је само бледа слика у поређењу са масовним убијањем и уништавањем које је проузроковала војна подршка САД-а у јеменском грађанском рату коалицији под вођством Саудијске Арабије.

Након што су избили сукоби у 2015. години, након што су побуњени Хути устали против владе, више од 57.000 људи је погинуло.



Глад и болести, подстакнуте блокадом испорука помоћи коју је увела Саудијска Арабија угрожава милионе других, а ситуацију је описао шеф УН-овог Светског програма хране као "катастрофу" и "стварну ноћну мору".

Подржавајући свргнуту јеменску владу, ваздушни рат против Хутија под вођством Саудијске Арабије добија све већу пажњу у западним медијима, због константних напада на цивилне циљеве и инфраструктуру.

Као резултат тога, подршка САД-а и Велике Британије саудијској  коалицији у виду обике, прикупљања обавештајних података, танкања авиона горивом и продаје оружја, постала је циљ повећаног беса.

Међутим, ни Вашингтон ни Лондон не планирају да зауставе своје уносне уговоре о наоружању са Ријадом и другим члановима коалиције.

 

 



  • Извор
  • фото: © Reuters / Handout via USAF / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА