BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Војска ЕУ: Да ли ће Европи бити лако да се ослободи америчког политичког диктата?

Војска ЕУ: Да ли ће Европи бити лако да се ослободи америчког политичког диктата?
17.11.2018. год.
НАТО никада није заштитио било кога


Извор: Восток / РТ

Стварање европске армије биће добрo за односе између Русије и ЕУ, саопштили су различити војни експерти за РТ. То би значило ослобађање од америчког политичког диктата - и зато то Вашингтон неће дозволити.

Ако би Европска Унија створила властиту војску, како су недавно предложили француски председник Емануел Марон и немачка канцеларка Ангела Меркел, трвење са НАТО-ом би било огромно, предвиђа неколико војних и политичких аналитичара. Истовремено, војска ЕУ би била огроман механизам за нормализацију односа са Русијом.

НАТО би био застарео

За Европску Унију, сопствена војска је нека врста идеје "националног ослобођења".



Док је НАТО тамо, европска безбедност се увек диктира из Вашингтона, каже Леонид Ивашов, пензионисани генерал Обавештајне службе (ГРУ) и председник Академије за геополитичке проблеме. Увек је амерички генерал или адмирал задужен за снаге у Европи. Вашингтон диктира оно чега ЕУ треба да се плаши - и каже да је главна претња Русија, а та претња је заправо замишљена.

Нико не прети Европи. Русија не жели да освоји Европу у најмању руку. Русија жели да тргује, да сарађује, углавном у привреди. А европљани то разумеју.

Проблем са НАТО-ом је да му Европа превише верује. Након распада Совјетског Савеза, трансатлантски савез тражи изговор да остане нетакнут. Требало је да заштити Европу од тероризма, оружја за масовно уништење, илегалних дрога и миграција.

"Европљани стављају своје поверење [НАТО-у], ослабили су своју безбедност. И данас они изненада виде да нису заштићени од терориста, дроге или посебно миграната", каже Ивашов.

НАТО никада није заштитио било кога, каже Ивашов. Увек се радило о држању Европе као таоца и доношењу профита транснационалним корпорацијама које потичу из САД.

Било би нормално са Русијом (иако нема љубави)

Ослобађање од НАТО-а омогућило би Европи да настави са својим интересима - а то би природно довело до бољих односа са Русијом.

"Европа ће једноставно постати независна, неће почети да воли Русију, већ ће почети да ради на сопственим интересима у сектору гаса и другим пољима економије", каже Ивашов.

То ће, наравно, довести до политичког побољшања: једноставно ћемо имати нормалне, пословне односе.

Уколико дође до размимоилажења са НАТО-ом, ЕУ ће кренути у потрагу за новим савезницима, сматра Константин Сивков, војно-научни доктор и један од оснивача Академије за геополитичке проблеме, те, у најмању руку, супротстављању свом бившем трансатлантском партнеру.

"Ниједан непријатељ није гори од одбаченог савезника, што би САД учинило непријатељем Европе", каже он.

Нови систем би омогућио стварне споразуме са Русијом, а сада углавном остају на папиру - и отишли би у каналузацију ако би се наредило преко океана да нападну Русију.

"Надлежни су сви далеко, преко великог језера", каже Александар Жилин, политолог, војни експерт и председник Центра за истраживање примењених друштвених проблема.

Можемо преговарати са Немачком, Француском, Италијом и о оном о чему би желели. А онда изненада би се појаила наредба од Здруженог штаба - уђите у своје тенкове и крените на Русију! Зашто смо уопште разговарали са њима пре свега?

Независна европска војска би временом омогућила Европи да ужива војну сарадњу са Русијом. Постоји драматични јаз у могућностима неких земаља ЕУ - углавном авијација и ПВО, а што би руска опрема могла нивелисати.

"Ко би могао да замсили да С-400 штити границе [европских] народа?", пита се Жилин.

"Само једна земља: Сједињене Америчке Државе."

Снаге у Европи не желе војску ЕУ

Колико год Макрон и Меркелова волели да Европа има способне борбене снаге, постоје и други у Европи који то не би подржали. Велика Британија и Пољска, су пре свега дубоко у џеповима Вашингтона, каже Иван Коновалов, директор Центра за стратешке коњунктуре. Велика Британија ускоро неће бити део ЕУ, али Пољска и ће се даље супротстављати стварању европске војске.

"Пољска је одувек била канал америчке политике, а сада добија велики празни чек и никада неће подржати паралелну војну структуру као што су удружене европске оружане снаге, нити ће Норвешка, или балтичке земље".

Холандски премијер Марк Руте је такође одбацио идеју о војсци ЕУ.

"Идеја о европској војсци иде предалеко за Холандију", рекао је он новинарима у петак.

"НАТО и остаје камен темељац наше одбрамбене политике."

Аустријски министар одбране такође је рекао да његова земља не жели да буде део европске армије, јер би то било "супротно аустријском уставном положају" неутралности.
 
Шансе за стварање војске ЕУ мале

Док је Ивашов проценио вероватноћу стварања европска војске на 50 посто, други стручњаци били су много скептичнији, напомињући да многи то никада неће дозволити.

НАТО је конвој за Европску Унију. Корак иступања, значи "на колена!"

Поред притисака који се могу применити у складу са сличним условима у Великој Британији и Пољској, САД обезбеђују велики део кључних војних ресурса које користе европске земље, сматрају стручњаци. И ако то не успе као полуга, НАТО увек може прибећи опструкционизму и саботажама, каже Коновалов.

 

 



  • Извор
  • фото: Reuters / Yves Herman / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА