Сколково: Нобелов дух у силиконској долини
Кључни задатак пројекта Сколково је глобална интеграција руске науке и економије. Ради достизања овог циља фонд привлачи интелект нобеловаца и искуство светских иновационих центара. Дух Силиконске долине са руским Сколковом поделио је губернатор Калифорније Арнолд Шварценегер. Он се налази на челу делегације венчур инвеститора, који стижу у Москву 10. октобра.
Инвеститори из Силиконске долине стижу у Сколково по други пут. На њиховом програму је учешће у форуму Гловално иновационо партнерство, посета будућег научног града, као и Москви и Казању. Планира је и сусрет Челичног Арнија са руским предсендиком Дмитријом Медведевом.
Посета инвеститора треба да створи поверење без којег је немогуће успешно партнерство, најавио је долазак учесника форума директор пројектног офиса државне корпорације Роснано Михаил Чучкевич. По речима организатора, делегација жели својим очима да види да у Русији постоје пројекти у које треба улагати. Сам Роснано планира да предтави на форуму пројекте у сфери биотехнологија, фармацеутике, соларне енергетике.
На конференцији за штампу посвећеној предстојећем форуму, више пута је подвлачено: Сколково није просто изградња још једног града. Најважније у том пројекту се спојити у једну фукнционалну структуру науку и бизнис, подвукао је директор за комуникације и развој Руске венчур компаније Јевгениј Кузњецов.
На очилгед Сколково стиче врло занимљиве обрисе. Када се првобитно овај пројекат позиционирао као начуни град, чинило ми се, ова идеја је била исправна, али врло сложена. А то тшо се назире сада, што се зове Виртуално Сколково, то је заиста врло занимљив пројекат. Зато што је кључни задатак за руско технолошко иновационо друштво глобална интеграција. То је појава канала којима можемо да добијамо не само новац, већ што је најважније информације, сарадњу са глобалним учесницима. Треба да се ови канали појаве и унутар земље, како би се превладала та раздвојеност науке и бизниса.
Још један важан задатак пројекта је укљчуивање у Сколково руских научника који раде у иностранству. И не само руских. Како је изјавио први заменик шефа администрације председника Владислав Сурков, Русија треба да пређе на нови степен развоја. А ради тога треба позивати у руске универзитете и компаније стране стручњаке високе класе. Русија треба да научи не само да губи мозгове, већ и да их сама увози, подвукао је Сурков. За сада је сагласност да сарађује са Сколковом дао Нобеловац, амерички хемичар роџер Корнберг. Други добитник који ради на пројекту је руски физичар Жорес Алфјоров. Преговори са другим стубовима светске науке се настављају.
- Извор
- Голос России, © фото: Московская школа управления Сколково, ru.wikipedia.org/GNU FDL/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Сколково
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »