Дијалог или сукоб?
Мали службени јубилеј прославио је 7. октобра нови федерални председник Немачке Кристиан Вулф - сто дана од почетка вршења дужности. Његова овлашћења носе углавном представнички карактер, што ипак не скида са њега високу одговорност не само за дела, већ и за речи. Довољно је сетити се да је Вулфов претходник, Хорст Келер, био приморан да да оставку због ватрених дискусија око његове примедбе да Немачка ратује у саставу НАТО контигента у Авганистану за своје економске интересе. Кристијан Вулф за сада за Немце болну авганистанску тему није подизао, мада околности то чине за њега. Тему наставља наш аналитичар Петар Искендеров.
У свом првом програмском говору, изреченом на прослави Дана немачког јединства 3. октобра у Бремену, хер Вулф поставио је муслиманску религију у својој земљи у исти ред са хришћанством и јудаизмом, подвукавђи везу ислама и Немачке. А буквално наредног дана, 4. октобра, на северу Пакистана некалеко од авганистанске границе америчка беспилотна летелица је погодила са две ракете кућу једног од лидера локалних исламских терориста. Међу многобројним погинулима пронађена су тела, по различитим подацима, од 8 до 12 немачких грађана турског порекла. У најмању руку четворица су стигла у Пакистан директно из немачких крајева, што као да очигледно демонстрира поменуту везу ислама и Немачке.
Пакистанска провинција Северни Вазариста која се граничи са Авганистаном важна је база исламских екстремиста, везаних са Талбианом и међународном териростичком мрежом Ал-Каида. Саме немачке специјалне службе признају да у многобројним камповима за припрему терориста самоубица који се тамо налазе активно присуствују исламисти из Немачке и других европских земаља. То су по правилу Турци и Арапи пореклом, али има и Немаца, који су примили ислам.
Још 2006. године у једном од тавких кампова прошли су припрему чланви чувене „зауерландске групе". На пролеће 2009. они су били осуђени на разне казне затвора на основу оптужбе да су припреамли терористичке акте на виталним државним објектима у Немачкој. Ипак, веза оног што се дешава у Европи и Авганистану хапшењем чланова ове групе није прекинута. О томе сведочи и „антитерористичка спремност" Француске, проглашена у септембру и слична узнемирујућа расположења у Немачкој, Белгији, Италији, Шпанији и другим западноевропским земљама. Амерички медији свећ су назвали и објекте за терористичке нападе у Берлину - ТВ торањ на тргу Александерплац, централна железничка станица и хотел Адлон. О терористичким актима који се припремају на транспортним објектима и државним установама обавештене су француске специјалне службе. Тамо у извештајима такође фигурирају локални и придошли исламисти из редова Арапа и Турака.
Слична ситауција већ је довела до осетних промена на европској политичкој сцени, увећавши популарност оних снага које све гласније критикују сопствене валсти и руководство ЕУ због непажње према проблему исламистичке опасности - истакла је у разговору за Глас Русије експерт у области упоредне политикологије Московског државног института Међународних односа МИП Русије Јелена Пономарјова:
На последњим изборима за Европски парламент од 736 места 264 су добили такозвани конзервативци. Реч је о Европској народној партији која озбиљно критикује политику актуелног руководства ЕУ. А на нивоу појединих земаља као што је Аустрија, Данска, Норвешка, Шведска, Финска, Француска, Италија, Швајцарска, Холаднија - проблем поларизације друштва око теме ислама још је акутнији, сведочи експерт.
Наравно, говорећи о јединству религија и њиховој важној улози у историји Немачке, председник Вулф није имао у виду терористичку позадину. Ипак чињеница остаје чињеница: управо терористи исламисти активније и боље од других освајају транснационалне и транскултурне канале сарадње. Само њихов циљ није дијалог цивилизација, о којем дискутију светски експерти на истоименом форуму отвореном 7. октобра на грчком острву Родос, већ њихов сукоб у духу америчког научника футуристе Семјуела Хантингтона. Управо он је прогнозирао надолазећи глобални конфликт хришћанства и ислама. Исламисте са пасошима земаља чланица ЕУ не занимају дијалози, чак ни интереси сопствених држава, већ светски џихад. А зато недавну изјаву посланика немачког парламента из баварског Хришћанско-социјалног савеза Ханса-Петера Ула о томе да је за Немце Устав важнији од шаријата треба прогласити колико за оштру, тако и за оправдану. Наравно, ако сама Европа не жели да понови судбину Авганистана...
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »