BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 28.10.

29.10.2018. год.

  


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 28.10.


Коалиција САД бомбардовала село у Дејр ез Зору Авиони коалиције САД извели су ваздушне нападе на село Ел Суса у провинцији Дејр ез Зор, саопштила је сиријска државна телевизија.

У нападу је погинуло пет цивила.

У среду је коалиција такође извела напад на село у Дејр ел Зору. Агенција САНА саопштила је да су погинула 62 цивила.

Коалиција на челу са САД демантовала је информације о погибији цивила у овим нападима.

„Један од објеката које је организација ДАЕШ користила као командни центар за планирање и извођење напада била је џамија. Командант копнених снага изјавио је да су само терористи ДАЕШ-а били присутни у командном центру током напада“, изјавио је за РИА Новости представник коалиције, пуковник копнених снага САД Шон Рајан.

Турска гранатирала положаје Курда у Сирији Турске оружане снаге извеле су артиљеријски напад на положаје снага самоодбране сиријских Курда на источној обали Еуфрата, на северу Сирије, јавља агенција „Анадолија“.

Турске снаге су извеле жестоке нападе на упориште курдских одреда у региону Зор Магар, западно од дистрикта Аyн ел Араб.


Како се наводи, турска артиљерија гађала је ровове и скровишта на брду Зор Магар.

Зор Магар се налази на источној обали реке Еуфрат и представља стратешки важну висинску коту са које се види граница са Турском.

 


Преглед политичких и других вести за 28.10. 


Кадиров: Рат у Сирији се неће завршити све док то не буду желели Америка, Израел, Европа и друге чланице коалиције Председник Чеченије Рамзан Кадиров сматра да се рат у Сирији неће завршити све док то не буду желеле САД и њихови савезници, преносе РИА Новости.

„Колико год то желели руководство Сирије и сиријски народ, рат се неће завршити све док то не буду желели Америка, Израел, Европа и друге чланице коалиције. Тамо су се сударили интереси многих држава. Све док се државе не сложе да треба завршити рат, тамо ће се настављати крвопролиће“, изјавио је Кадиров на конференцији за новинаре у Грозном.

Према његовим речима, терористи који ратују у Сирији имају газду који их снабдева свиме што им је потребно, а без тога они се не би одржали ни дан“.

„Сви одреди који ратују против владајућих снага Сирије су контролисани. Оружје, одећа, храна - све то захтева новац. И ако државе које сам ја набројао врате своје шејтане кући, у Сирији ће завладати мир“, уверен је Кадиров.

Он је сигуран да се Сирија држи захваљујући напорима Русије и њеног председника Владимира Путина.

„Као што знамо, Владимир Путин, као миротворац, ради у складу са правилима међународне заједнице и штити целовитост Сирије. Европа и Запад тамо имају другачије интересе“, приметио је Кадиров.

Председник Чеченије је нагласио да су војници из те руске републике, који у Сирији служе у саставу војне полиције, заслужили поверење локалног становништва и да успешно решавају постављене задатке.

"Они су оправдали указано поверење 100 посто. Председник је више пута похвалио наше припаднике, а у исто време локално становништво поштује војнике Чеченске Републике, а момци успешно остварују задатак да осигурају ред и мир у Сирији", рекао је Кадиров, додајући да у Сирији међу чеченским полицајцима није било жртава.

Заједничке тачке о Сирији: Шта су у Истанбулу договориле Француска, Немачка, Турска и Русија Упркос годинама неслагања око Сирије, лидери Турске, Француске, Немачке и Русије израдили су заједничку визију корака за помирење у ратом разореној земљи током четвеространог састанка у Истанбулу. 

Турском председнику Реџепу Таипу Ердогану, који је био домаћин разговора, придружили су се руски Владимир Путин, француски Емануел Макрон, као и немачки канцелар Ангела Меркел. Након самита, четири лидера одржали су заједничку конференцију за новинаре и објавили саопштење, наглашавајући које заједничке основе су пронашли током разговора.


Само политичко решење за Сирију

Лидери су изразили своју подршку инклузивном, политичком процесу под окриљем Сирије и који је подржан од стране Уједињених нација.


Потребно започети рад на уставу у Женеви

Комитет задужен за израду новог устава за Сирију требало би да започне свој посао што је пре могуће, пожељно пре краја ове године.


Нема поделе Сирије

Сирија мора и даље да постоји унутар предратних граница. Стога су чврсто одбачени сви сепаратистички покрети или жеље страних сила да заузму делове земље.

Одржавање прекида ватре и победа над терористима

Четири земље изразиле су своју подршку споразуму о демилитаризованој зони у Идлибу, који су раније посредовали Русија и Турска. Истовремено, нагласили су значај борбе против тероризма и осудили употребу хемијског оружја.


Повећати хуманитарну помоћ

Уједињене нације и друге међународне организације требало би да подстакну испоруке помоћи земљи погођеној ратом. 
Брз, сигуран и неометан проток хуманитарне помоћи ће пружити неопходно олакшање страдањима сиријског народа.

Помоћ повратку избеглица

Четири лидера нагласили су значај сигурног и добровољног повратка избеглица у Сирију. Да би се олакшао процес, у земљи се морају изградити одговарајући објекти за смештај и социјалну заштиту.


Међународно надзирани избори

Крајњи циљ процеса политичког решавања је одржавање транспарентних, међународно надзираних избора, наводи се у саопштењу. Сви Сиријци, укључујући и оне који су морали да напусте земљу, морају бити у могућности да учествују у изборима.


Путин: Русија задржава право да пружи ефективну подршку одлучним акцијама сиријске владе Руски преседник Владимир Путин је током самита о Сирији у Истанбулу навео да Русија задржава право да помогне Дамаску у ликвидацији терористичке претње из Идлиба у случају провокација. 
„У случају да радикални елементи буду спречавали решавање овог задатка и вршили оружане провокације из зоне Идлиб, Русија задржава право да пружи ефективну подршку одлучним акцијама сиријске владе за ликвидацију тог упоришта терористичке претње“, нагласио је Путин.

„Полазимо од тога да стварање демилитаризоване зоне, као и саме зоне деескалације у Идлибу, представља привремену меру“, додао је он.


Председник Русије Владимир Путин изјавио је да је самит о Сирији у Истанбулу одржан у пословној атмосфери и да је урађен озбиљан посао.

Он је нагласио да је усвојена заједничка изјава Русије, Француске, Немачке и Турске о решавању ситуације у Сирији. Ове државе су уједињене у томе да је решавање кризе у Сирији могуће само политичко-дипломатским средствима уз јединство земље.

„Сви учесници састанка слажу се у главној ствари — дугорочна стабилност у Сирији може се постићи само политичко-дипломатским средствима у потпуној сагласности са Резолуцијом 2254 Савета безбедности УН и строгог поштовања принципа јединства, суверенитета и територијалног интегритета Сирије“, нагласио је Путин.

Путин је на самиту о Сирији предложио да се подржи руска иницијатива за одржавање међународне конференције о решавању проблема сиријских избеглица.

„Предложили смо партнерима да подрже руску иницијативу о сазивању међународне конференције о сиријским избеглицама. Схватамо шта је с тим повезано, схватамо проблеме, али ако не будемо радили заједно, нећемо добити резултат“, истакао је руски председник.

Према његовим речима, стране су закључиле да треба размотрити сам концепт „хуманитарне помоћи“ и „притом имати на уму испоруке медицинске опреме, лекова, обнове инфраструктуре и водоснабдевања“.

Он је додао да је неопходно да се покрене рад Уставног одбора Сирије и да је дошло време за реформе у овој области.

„Потребно је да се обезбеди покретање активности Уставног одбора који је осмишљен да разматра темељна питања будућег државног система Сирије“, рекао је Путин.

„Треба узимати у обзир и одлуке усвојене на конгресу о сиријском националном дијалогу у Сочију. Такав одбор несумњиво би требало да признају као легитиман све с


 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА