Поводом забране одржавања академије поводом 100 година од уједињења Србије и Црне Горе у Пљевљима, огласио се и Србски национални савјет Црне Горе. Подсетимо, јуче су власти у Пљевљима забраниле одржавање ове манифестације.
Преносимо саопштење у целости:
"Актуелна власт у Црној Гори није могла боље потврдити свој дискриминаторски однос према србском народу, али ни учинити бољу најаву наступајућим манифестацијама обиљежавања стогодишњице пробоја Солунског фронта и ослобођења и уједињења Црне Горе и Србије, и свих поробљених словенских простора у том времену, него што је то урадила повлачењем одобрења за одржавање манифестација културе у Пљевљима.
Стога је тај велики датум ослобођења града Пљеваља и уједињења Црне Горе и Србије, обиљежен на оригиналан и специфичан начин. И поред забране и огромног броја полиције, која је готово блокирала град Пљевља, у препуном храму и порти цркве Свете Петке у Пљевљима, уз програм црквеног хора „Свети Новомученик Станко“ из Никшића и србских умјетника и етнопојаца, више стотина грађана присутвовало је обиљежавању ових свечаности, да би након тога мирном шетњом, уз запаљене свијеће, отишли до зграде Општине Пљевља, уз пјесму „Тамо, далеко“, која је симбол тог ослободилачког времена.
Забраном ове манифестације у Пљевљима драстично је прекршен Устав Црне Горе који у члану 79, у поглављу „Заштита идентитета“ гарантује избор, употребу и јавно истицање националних симбола и обиљежавање националних празника, што потврђује да само за Србе, ни у једном његовом дијелу не важи Устав Црне Горе. Брука актуелне власти у овом случају може се мјерити са оном када су поводом стогодишњице обиљежавања Мојковачке битке поломили крст на обновљеном споменику на Бојној њиви, који је поставио Србски национални савјет уз благослов Његовог преосвештенства епископа будимљанско-никшићког господина Јоаникија и изрицања драстичних затворских казни. То указује да је положај Срба у Црној Гори изузетно сложен и да актуелна власт не бира средства да ограничи права и слободе србског народа и доведе их у позицију да немају готово никакву перспективу у Црној Гори уколико желе да сачувају свој национални идентитет и посебност.
С обзиром да актуелна власт нема никакво образложење за ничим изазвано, у континуитету дрско и непримјерено понашање према својим грађанима српске националности, Србски национални савјет обратиће се Заштитнику људских права и слобода да у оквиру својих овлаштења заустави дискриминаторско понашање државних институција и институција локалне самоуправе према потребама и слободама организовања и чувања посебности србског народа у Црној Гори.
Србски национални савјет наставиће, заједно са другим организацијама, онако како је то радио од оснивања, да обиљежава своје националне и вјерске празнике. Свакако, то неће радити по жељи државних и локалних моћника, већ у складу са значајем и историјском истином, а све због спречавања промовисања фалсификованих историјских података на штету србског народа.", наводи се у саопштењу.