BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Tреба да буде јасно да без признања Косова неће доћи до нормализације односа“

„Tреба да буде јасно да без признања Косова неће доћи до нормализације односа“
24.10.2018. год.


Посланик немачког Бундестага сматра да је Косово фактички територијално независно и да Србија треба да призна де јуре „суверену државу Републику Косово“, јер у супротном неће ући у Европску унију, те да је то, између осталог, порука са којом је дошао у Београд.


„Важно је да свако разуме да је од самог почетка процеса дијалога било јасно да неће доћи до нормализације односа, или дијалога уопште, без дефакто признања територијалног интегритетa Републике Косовo. То треба да буде јасно“, изричит је Бајер у тумачењу немачког става о коначном решењу за косовски проблем, преноси Танјуг. 

Бајер, који је иначе члан Хришћанске-демократске уније (ЦДУ) Ангеле Меркел и координатор трансатлантске сарадње у немачком Биндестагу, у разговору за Танјуг објашњава да његова изјава да ће новембар бити „месец доношења одлука“ за дијалог Косова и Србије под посредством ЕУ, у ствари није његова оцена, већ „предвиђање косовског председника Тачија“.

Он понавља да је Немачка против размене територија или корекције границе.

Бајер наводи да је циљ његове посете Београду, осим упознавања са напретком Србије у процесу европских интеграција, да пренесе став Немачке да су идеје о размени територија лоше и опасне.

„Уопште не размишљамо о пружању подршке таквим идејама и та позиција немачке канцеларке Ангеле Меркел се неће променити и то је оно кључно што желим да пренесем као поруку Берлина“, изричит је Бајер.

Он подсећа да је Меркелова била једини шеф државе у ЕУ која је јасно рекла да ово није добра идеја, да је опасна, не само по стабилност Србије и Косова, већ и опасна за Републику Српску или Украјину и случај Крим, или друге делове источне Европе, и да управо због тога „сви морају да одустану од такве идеје одмах“.

На питање шта онда Немачка види као могуће решење, Бајер саветује:

„Концентришете се на Бриселски споразум и његову имплементацију. Не постављамо нове услове, нити црвене линије. Сматрам да обе стране, Срби и Косовари, као и Комисија ЕУ и високе представнице ЕУ, треба да се врате корак назад и прочитају шта је било договорено у Бриселском споразуму и шта је постигнуто до сада“, поручује он.

А као једно од прихватљивих опција за решење Бајер наводи такозвани модел „Две Немачке“.

„Сада је време да се анализира овај модел и друге опције, али нико не сме да живи у илузији да ће постићи мирно решење цртајући нове границе засноване на етничком принципу“, изричит је Бајер.

Он истовремено истиче да процес дијалога Београда и Приштине није мртав, нити верује у опцију замрзнутог конфликта.

„Знамо да се наставља дијалог на техничком нивоу, и то јесте напредак који јасно показује да процес није мртав. Ово није замрзнути конфликт, нити ће бити. Србија и Косово, као и ЕУ, треба да буду активни и нико не треба да се залеће ка лаким решењима или решењима која на прву лопту изгледају лако, закључује Бајер. Он објашњава да је у процесу стабилизације и интеграције у ЕУ сада одлучујућа свака недеља и да је због тога сматрао да је време да дође у Београд и разговара о предлогу о размени територија, односно да је желео да се лично увери какав напредак је постигла Србије на путу ка Европској унији. То је најважније. Колико сте суштински напредовали у правним реформама, у владавини права, борби против корупције.“

На питање какав је став Немачке о процесу формирања косовских оружаних снага, Бајер каже да је немачка војска већ 20 година на Косову у оквиру Кфора и да је то најдужи стаж који је имала до сада у страним мисијама, али да је њихова бројност током година смањена, а активности сада усмерене „на тренинг и консултације“.

„Србија не треба да буде уплашена због процеса трансформације косовских безбедносних снага у косовску војску", сматра Бајер. Став Немачке је, каже, да транзиција треба да буде урађена глатко, не превише брзо. То је важан процес, каже он, „јер Косово треба да преузме одговорност за своју безбедност у будућности“. 

ТАНЈУГ


  • Извор
  • фото: cdu.de / Laurence Chaperon/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА