Патријарх Јован: Ми смо једна породица, која припада православљу
Патријарх Антиохије и цијелог Истока Јован X, у пратњи патријарха србског Иринеја, борави данас у Црној Гори, гдје ће обићи српске светиње.
Патријарх антиохијски Јован Десети и патријарх Иринеј у Цетињском манастиру су се поклонили кивоту Светог Петра Цетињског, руци Светог Јована Крститеља и честици Часног крста Господњег.
Митрополит је новинарима на Цетињу казао да су неки медији форсирали „потпуно лажљиву причу“ о доласку патријарха Иринеја.
„Имамо и писмо премијера и предсједник је позван, пошто је мало времена, они не могу под Острог доћи, али су припремили видите колику пратњу од стране државе, тако да је то потпуно нормално“, навео је Амфилохије, и поручио новинарима да не потенцирају подјеле, преноси ИН4С.
Митрополит Амфилохије: Против смо мржње и диоба
„Немојте да стварате диобе тамо гдје оне не постоје. Црква је она која сједињује, то је улога цркве већ 2.000 година и немојте да на основама цркве стварате мржње“, поручио је Амфилохије.
Коментаришући изјаву патријарха Иринеја да је положај цркве у Црној Гори данас гори него у вријеме окупације Османлија, а да је положај Срба као у вријеме НДХ-а, Амфилохије је навео да је то патријарх СПЦ саопштио у контексту протјеривања свештенства СПЦ.
Амфилохије каже да за 30 монаха, монахиља и свештеника СПЦ, није одобрен боравак у Црној Гори.
„Никада то у Црној Гори није било да се избацују свештеницу, то је он рекао, зато што то данас раде неки који не воле цркву, или стварају неку лажну цркву“, казао је Амфилохије.
Митрополит Амфилохије је казао да су у Цетињски манастир долазили и остали православни патријарси – цариградски, московски, јерусалимски и антиохијски.
„А ево сада благослов Божији и ваш долазак у овај краљевски град. Велики дар Божији који сте нам донијели као свједок најстарије међу најстаријим хришћанским црквама, антиохијске патријаршије, благослов великих ваших претходника, посебно Светог Јована Златоустога, чију литургију сваки дан служимо„, рекао је митрополит Амфилохије.
Он је казао да после јерусалимске цркве, мајке свих цркава, антиохијска црква патријаршија заузима друго мјесто у свеукупном хришћанству, па и у православљу.
„Цјеливали смо мошти светога Петра Цетињскога који носи име Петра који је утемељио цркву Свете антиохије, као и дио часноига крста господњега, десну руку Св Јована Крститеља, која је крстила Господа у ријеци Јордану, па ево и сада цјеливамо Вашу руку свету, којом сте нам донијели благослов цркве Светог Петра и Павла из велике Антиохије“, рекао је митрополит Амфилохије.
То је, према његовим ријечима, велики благослов за све, за краљевски град, храм, за Црну Гору, малу по простору, али која је изњедрила велике мученике и светитеље кроз историју
„Овдје су мошти насљедника Светога Саве, Арсенија, Светог Василија, Светог Стефана Пиперског, Симеона Дајбабског, двојице свештеника мученика и 40 ђака мученика у Подгорици у Момишићима. Све те мошти, заједно са нама се радују вашем доласку, јер су постале мошти управо јер су ти светитељи слиједили пут који су научили од ваших претходника Св. Петра и Павла и Св. Јована Златоустог“, навео је митрополит Амфилохије.
Он је рекао да су спремни да изнад Цетињског манастира граде и храм Свете Тројице.
Патријарх Јован Десети казао је да је, када је стигао у Манастир видио љубав.
„Видјели смо људе који су срећни, и свети оци, свештеници, монаси и народ„, рекао је Јован Десети.
Он је, како је навео, осјетио да му је свачије лице поручивало „Добродошао наш брате“.
„Тако сам осјетио да њихово лице каже „Добродошао наш брате у Христу код нас“. Овом посјетом видјели смо да смо једна породица, да припадамо једној породици а то је наша заједничка православна„, казао је патријарх Јован Десети .Он је рекао да су сви срећни што су дошли у Црну Гору.
„Ово је наша мирна посјета, да сведочимо да смо браћа, да имамо љубав, да смо једна породица која припада православљу„, поручио је Јован Десети.
Како је навео, све је то једна породица, „и ништа не може да нас удаљи једне од других“.
„Кроз историју смо имали добар однос са србском црквом. Ми бодримо вашу цркву и браћа смо у Христу и то није од сада него одувијек“, рекао је Јован Десети.
Како је навео, Црна Гора је изњедрила много мучитеља и светитеља.
„Заједница је наша вјера и то што смо једнако у Христу“, закључио је антиохијски патријарх.
Патријарх Иринеј: Ми смо један народ, иако смо подијељени
Иринеј је казао да се радује што је у Црној Гори заједно са Патријархом антиохијским Јованом.
–Био сам прије 1969/1970 године управник у Острогу, те сам тада имао прилику да посјетим готово цијелу Црну Гору из које је и моја мајка поријеклом, тако да имам блискост са Црном Гором. Радује ме што је садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу Цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу Цркву, да има свештенство, монаштво. Посебно ме радује што сам у прилици да будем овдје заједно са патријархом антиохијским, патријархом древне хришћанске апостолске Цркве који нам свима доноси благослов свој и његову жељу да у нашем народу владају слога, мир и љубав, оно што је нормално јер смо један народ, иако смо подијељени. Али то не значи да смо раздијељини. Треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав Господ и наша историја очекује и жели, поручио је Иринеј.
Након Цетиња свечана делегација ће обићи манастир Острог.
Долазак у Саборни храм Христовог васкрсења у Подгорици планиран је за 16 сати, гдје ће такође бити служена Доксологија и благосиљање вјерника.
Антиохијску Цркву су основали апостоли Петар и Павле. Након страдања светог Архиђакона Стефана у Јерусалиму, вјерни онога времена су, по благослову апостола Петра, стигли у Антиохију и тамо основали Цркву 47. године по Рођењу Христовом. Управо у Антиохији су вјерници по први пут названи хришћанима. Од тада до данас ова Црква дала је многе свететиље, исповједнике, подвижнике, богослове и мученике.
Међу њима најпознатији су свети апостол Лука, свети Игњатије Богоносац, света Текла, свети Јефрем и Исак Сирин, свети Јован Дамаскин…
Патријаршија Антиохијска данас има јуриздикцију у Антиохији, Сирији, Арабији, Киликији, Иверији, Месопотамији и на цијелом Истоку, како и стоји у титули Блажењејшег патријарха Јована X, а његово сједиште је у Дамаску.
Како се ради о веома страдалној цркви изложеној континуираним прогонима, велики број вјерника је емигрирао, што је Антиохијску Цркву учинило најбројнијом Православном црквом у дијаспори, нарочито у Сјеверној и Јужној Америци.
Ово је још једна историјска посјета предстојатеља неке помјесне Православне цркве Црној Гори, чиме се православним вјерницима и православним епархијама у Црној Гори и Митрополиту црногорско-приморском Амфилохију указује достојанство, поштовање и велики углед у православном свијету.
ИН4С
- Извор
- Са дочека испред Саборног храма, фото: IN4S.net/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- ЦрнаГора
- православље
- религија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »