Меркелова: Иранско војно присуство у Сирији и Либану представља претњу Израелу - Немачка и Израел се слажу да Ирану никада не би требало дозволити да дође у посед нуклеарног оружја, али се њихови ставови разликују по питању како постићи тај циљ, изјавила је данас немачка канцеларка Ангела Меркел током посете Јерусалиму.
„Веома смо уверени и снажно делимо став Израела да све мора да буде учињено да би се спречило да Иран добије нуклеарно оружје. Оно где нисмо увек уједињени је пут ка том циљу“, навела је Меркелова.
Немачка канцеларка је то изјавила на конференцији за новинаре са израелским премијером Бенјамином Нетанијахуом.
Меркелова је додала и да иранско војно присуство у Сирији и Либану представља претњу Израелу, пренео је Ројтерс.
Немачка канцеларка је претходно посетила меморијални центар и музеј посвећен жртвама Холокауста Јад Вашем, у Израелу, а у књигу утисака је уписала да су „Јевреји у Немачкој трпели мржњу и насиље за које свет није знао да су могући“.
„Касније је уследио злочин коме нема равног - суноврат цивилизације - Холокауст“, написала је немачка канцеларка, преноси АП.
У пратњи директора Јад Вашема Авнара Шалева, Меркелова је, другог дана посете Израелу, учествовала у меморијалној церемонији за шест милиона жртава Холокауста.
Меркелова борави у Израелу ради заједничких консултација две владе, а у њеној пратњи је већи део кабинета, велика делегација привредника и нови званичник задужен за борбу против антисемитизма.
Очекује се да ће посета немачке канцеларке бити фокусирана на економска питања, с нагласком на иновације, технолошке и развојне пројекте.
Ово је седми састанак две владе откако су Израел и Немачка успоставиле ту традицију пре 10 година, напомиње америчка агенција.
Болтон: Радикалне исламистичке терористичке групе представљају главну претњу - Нова америчка стратегија за борбу против тероризма указује на то да је радикални ислам „водећа претња“ Сједињеним Америчким Државама, изјавио је саветник америчког председника за националну безбедност, Џон Болтон.
„Радикалне исламистичке терористичке групе представљају главну претњу“, нагласио је Болтон на брифингу у Белој кући. Он је притом истакао успехе САД и њених савезничких земаља у борби против терористичке групе ДАЕШ. Према његовим речима, „калифат“, који су терористи покушали да прогласе, „практично је уништен“.
САД ће у новој стратегији против тероризма позвати савезнике да „поделе терет“ у супротстављању екстремизму, истакао је Болтон.
Он је додао да је раније ову стратегију одобрио председник Доналд Трамп.
„Радећи заједно са страним владама, ми ћемо их охрабривати да поделе терет како би могли да преузму одговарајући део терета“, навео је Болтон.
Према његовим речима, концепт „у најмањој мери“ од претходних ће бити усредсређен на ослањање САД на сопствене снаге у борби против тероризма широм света.
„Више ћемо се фокусирати на заштиту наше земље, јачање граница и лука, заштиту инфраструктуре“, саопштио је Болтон. Према његовим речима, стратегија се одликује флексибилношћу и боља је од претходног документа из 2011. године, интегрише војна и не-своја средства која су на располагању Сједињеним Америчким Државама.
Коментаришући санкције Ирану, Болтон је додао да друге земље не би требало да граде илузије да ће моћи да заобиђу санкције Ирану.
„Наш објективни циљ је смањење извоза иранске нафте и гаса до нуле. Немамо никакве сумње да ћемо постићи овај циљ. Друге земље не би требало да граде илузије о томе. Можда се то неће десити одмах. И желим да нагласим да ми нисмо администрација бившег америчког председника Барака) Обаме и режим продужења или изузећа неће бити наша политика“, истакао је он.
„Веома важна ствар, која је важна за Ирак, за Индију и за све друге, у смислу куповине иранске нафте… Проћи ћемо дуж читавог ланца како бисмо пронашли крајњег купца нафте, било да је то компанија или влада. То је оно што администрација председника Обаме није у принципу радила“, наставио је он.
Болтон је додао да су САД предлагале различитим земљама алтернативне изворе снабдевања нафтом — према његовим речима, тиме се претходна администрација Барака Обаме уопште није бавила. „Мислим да ће то помоћи нашим напорима да убедимо владе, посебно у Азији, да постоји алтернатива Ирану“, рекао је Болтон.
Раније су земље-чланице „петорке“ (Велика Британија, Немачка, Француска, Кина и Русија) и Иран, након министарског састанка на маргинама Уједињених нација, у заједничкој изјави саопштиле да ће ЕУ створити финансијски механизам за обрачуне са Ираном, заобилазећи санкције Сједињених Америчких Држава.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -