Припадници Министарства унутрашњих послова ухапсили су 36 особа осумњичених да су, као припадници криминалне групе, воће и поврће из ЕУ, као производе србског порекла, продавали у Русији, а стечена противправна имовинска корист износи око 440 милиона динара, саопштио је данас МУП.
Припадници Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против корупције, у сарадњи са Пореском полицијом Министарства финансија и Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, ухапсили су 36 особа осумњичених да су, као припадници криминалне групе, супротно важећим законским прописима и споразумима увозили воће и поврће из Европске уније, за које су израђивали лажну документацију и потом га, као производе србског порекла, продавали у Руску Федерацију.
Осумњичени се терете да су на тај начин себи и другим правним и физичким лицима прибавили противправну имовинску корист од најмање 439.343.718 динара.
У акцији сузбијања корупције, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду, ухапшени су Д.Ж. (42) и Ј.Ж. (42), који се сумњиче да су организатори криминалне групе, као и одговорно лице предузећа „Клери фруит” д.о.о. Т.М. (38), бивше одговорно лице тог предузећа А.С. (30) и запослени у тој фирми Ж.В. (45).
Међу ухапшенима је и одговорно лице предузећа „Вип Фруит” д.о.о. и бивше одговорно лице фирме „Вип логистик” д.о.о. Љ.В. (43), 22 власника пољопривредних газдинстава, четири откупљивача, а кривична пријава у редовном поступку поднета је против још 43 особе, јавља Танјуг.
Осумњичени, којима се ставља на терет да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела, злоупотреба положаја одговорног лица и прање новца, сумњиче се да су по повлашћеним условима супротно Споразуму о слободној трговини, Закону о здрављу биља, Уредби о евиденцији извозника воћа и поврћа у Руску федерацију Владе Републике Србије, Протоколу о обезбеђивању фитосанитарних захтева, организовали набавку и увоз воћа из земаља Европске уније и његову забрањену продају у Руску Федерацију.
Сумња се да су након пријема, воће пореклом из земаља ЕУ, препакивали у хладњачи и товарили у камионе за транспорт које је ангажовало предузеће „Клери Фруит”.
Како би прикрили порекло робе, сумња се да су увезено воће мешали са истом врстом воћа које су куповали од домаћих произвођача и израђивали лажну документацију о пореклу робе коју извозе.
У оквиру акције, због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја ухапшени су и запослени у Институту „Агроекономик” В.Ј.З. (36) и М.В. (30).
Они се сумњиче да су као запослени Института, којима су били поверени послови здравственог прегледа пошиљака биља од стране Министарства пољопривреде, супротно Закону о здрављу биља и Уредбе о евиденцији извозника воћа и поврћа у Руску федерацију, издавале фитосертификате за потребе предузећа „Клери фруит”, иако су знали да воће које извози то предузеће није домаћег порекла.
Сумња се да су, приликом издавања фитосеритфиката предузећу „Клери фруит” за кооперанте-произвођаче повећавали количине воћа у Јединственом систему Министарства пољопривреде, како би омогућили извознику „Клери фруит” да избегне ограничења предвиђена системом, а која се односе на максималну производњу по парцелама евидентираних произвођача.
Осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати и они ће, уз кривичну пријаву, бити приведени Посебном одељењу за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду, наведено је у саопштењу МУП-а.
Забрана извоза за фирме под истрагом
Министарство пољопривреде Србије саопштило је данас да ће фирмама које су воће и поврће из ЕУ у Русији продавале као србски производ, бити онемогућен извоз на територију Царинског савеза.
„Пресецањем канала кријумчарења пољопривредних производа на тржиште Руске Федерације и хапшењем свих осумњичених учесника још једном шаљемо јасну поруку да ће сваки покушај угрожавања националних виталних интереса, самим тим и интереса сваког србског пољопривредника бити у корену одстрањен”, наводи се у саопштењу које преноси Бета.
Истакнуто је да ће привилеговани положај који Србија има на једном од најзначајнијих тржишта на свету бити заштићен и да се углед земље због интереса појединаца неће доводити у питање.
Политика