Пре 61 годину почела космичка ера - лансиран сателит „Спутник-1“
Пре тачно 61 годину, 4. октобра 1957. године, Совјетски Савез је лансирао први вештачки сателит Земље.
„Спутник-1“ је 1440 пута обишао нашу планету, а у земаљској орбити је провео преко 90 дана. Овај догађај је означио почетак космичког доба.
У САД-у је лет совјетске летелице изазвао тако буран ефекат да се у енглеском језику појавио израз „моменат спутника“ (sputnik moment). Он се користи у ситуацији када неко ко је свестан свог великог кашњења мора да удвостручи снагу да би стигао противника.
Совјетска ракета-носач Р-7 је лансирана 4. октобра 1957. године. Пет минута након старта, послати у орбиту "Спутњик-1", послао је први сигнал, што је означило званичан почетак космичке ере. Већ кроз неколико сати, руска реч "сателит", појавила се на насловним странама новина широм света.
Први сателит није носио никакве научне апарате, али је проучавање природе радио-сигнала и оптичких посматрања орбите дало важне податке и одредило правац даљег развоја космичке технологије.
Две недеље касније, радио-предајници сателита су престали са радом и сигнали из космоса су престали да стижу, али је "Спутник 1" наставио да се окреће око Земље до јануара 1958. године.
Космички објекат који је лансиран први је сателит са радио-предајником који означио почетак космичког освајања и напредак човечанства.
- Извор
- фото: © russianspacesystems.ru/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- космос
- технологија
- годишњица
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »