Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
У Србији живи скоро 200.000 интерно расељених лица са КиМ
03.10.2018. год.
Према најновијим подацима, у Србији, не рачунајући територију Косова и Метохије, живи 199.584 интерно расељених лица са КиМ, од чега су њих 68.514, односно 16.644 породице, у стању потребе – немају одговарајуће стамбено решење и адекватне приходе којим би могли себи такво решење да обезбеде.
То је речено у Београду, на представљању публикације „Стање и потребе интерно расељених лица”, Комесаријата за избеглице и миграције Србије, према чијим је проценама, како је истакнуто, за решавање стамбеног питања поменуте 16.644 породице, потребно око 285,5 милиона евра, преноси Танјуг.
Како је речено, мање од 10 одсто интерно расељених лица поседује објекат у коме живи, више од половине су подстанари или станују код рођака или пријатеља, а чак 5.500 породица живи у неусловном смештају који би могао да буде знатно побољшан.
Више од половине интерно расељених лица у потреби (56,6 одсто) навело је да им је имовина на КиМ уништена, а 11,25 одсто да је оштећење имовине толико велико да није усељива.
Истраживање је показало и да свега седам одсто интерно расељених размишља о повратку у место порекла, а према изјавама тих особа, речено је на конференцији, главни предуслови за повратак су безбедност (58 одсто) и обнова и поврат узурпиране имовине (20 одсто).
Заменица Комесара за избеглице и миграције Србије Светлана Велимировић рекла је да су, међу интерно расељеним лицима, најугроженија категорија Роми.
Шеф представништва Високог комесаријата УН за избеглице (УНХЦР) у Србији Ханс Фридрих Шодер рекао је да ова студија показује велике потребе које многа интерно расељена лица још имају, скоро 20 година након што су избегла са КиМ, као и значајне напоре Комесаријата протеклих година да побољша њихов положај. Он је, међутим, додао да је број повратника веома мали.
Публикација „Стање и потребе интерно расељених лица” израђена је у сарадњи са Представништвом УНХЦР-а у Србији, а истраживања на којима се темељи спроведена су у пролеће 2018. године у сарадњи са повереницима за избеглице. Подаци су прикупљени анкетирањем породица са КиМ, у складу са критеријумима угрожености УНХЦР-а.
Политика
Политика
- Извор
- Избеглички камп у Крњачи, фотодокументација „Политике”/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »