BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 27.09.

28.09.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 26.09. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 





Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 27.09


 Стање на фронту . 

Преглед политичко-економских и других вести за 27.09.

 

 
Москва: Истрага о паду малезијског авиона у Донбасу исполитизована Истрага о паду малезијског авиона у Донбасу је исполитизована, изјавио је за РТ Андреј Красов, први заменик председника Комитета за одбрану Државне думе, коментаришући признање резултате рада међународног истражног тима од стране министра спољних послова Аустралије, Марис Пејн.

"Можемо да се надамо само здравом разуму истражног тима и целе међународне заједнице. Министарство одбране Русије је у више наврата саопштило и потврдило да је ракета била украјинска", рекао је Красов.


Он је подсетио да је Министарство одбране пружило информације о томе, када је произведена ракета која је оборила авион, као и информације о њеном премештању.


"Нажалост, ова истрага је политизована. Неке земље најављују санкције, а друге спроводе непрофесионалне истраге", закључио је он.


Раније, министар спољних послова Аустралије Марис Пејн после састанка са колегама из Холандије, Украјине, Белгије и Малезије, изјавила да "жали" што Русија није признала резултате рада комисије, а којима је Русија окљивљена за обарање авиона.


Аустралија: Жао нам је што Русија још није признала одговорност за обарање авиона у Украјини Аустралија и Холандија у потпуности признају привремене резултате истраге о узроцима пада малезијског Боинга у источној Украјини у јулу 2014. године, које је спровео Међународни истражни тим, изјавила је аустралијски министар спољних послова Марис Пејн након састанка на маргинама Генералне скупштине УН-а.

Поред Пејнове, на састанку су присуствовали министар спољних послова Холандије, те представници других земаља из Међународног истражног тима - Украјине, Белгије и Малезије.


"Био је то добар састанак, јасно је да све земље имају заједнички циљ - да утврде истину о паду МХ17 и предају суду одговорне одговорима", саопштио је министар Холандије Штеф Блок након састанка. Такође је нагласио да истрага  има пуну подршку Холандије и Аустралије.

Између осталог, на састанку је разговарано о "заједничкој одлуци извођењу Русије пред лице правде" за пад авиона. У овом случају, Пејнова је изразила жаљење због чињенице да Москва, према њеним речима, није признала резултате рада истражног тима.

"Жао нам је што Русија још није признала резултате међународне истражне групе, и поново наглашавам, да Аустралија има пуно поверење у непристрасност, независност и професионалност истражног тима и њихових резултата" саопштила је Пејнова.

Подсетимо Међународни истражни тим је одговорност за обарање авиона приписао Русији, што Москва категорички негира.

Русија, недавно представила нове доказе о обарању авиона, те документовала да је ракета која је оборила авион испоручена ССР Украјини 1986. године.


Кијев увео санкције за неколико руских фирми Кијев је увео санкције једном броју руских компанија, саопштила је прес-служба Савета безбедности Украјине (СБУ).

Ограничења ће дотаћи компаније: „РЖД Логистика“, „Промкомплекспласта“ и „Газголдера“. Како се наводи, под санкцијама Савета националне безбедности и одбране Украјине и Министарства економије нашао се и низ других субјеката из Русије.

Кијв их оптужује за сарадњу са компанијама из самопроглашених народних република Доњецка и Луганска.

СБУ тврди да су ова предузећа закључила „спољноекономске споразуме“ са транспортним компанијама које раде на територији Донбаса која се не налази под контролом Кијева. На основу тих договора врши се „систематично незаконито пребацивање терета преко затворених прелаза „Изварино“, „Должански“ и „Красна Могила“ „Луганској таможни“.

Санкције предвиђају блокаду имовине, ограничавање трговинских операција, делимични или потпуни прекид транзита ресурса, летова и пребацивања робе на територији Украјине.

Кијев редовно уводи санкције руским компанијама, оптужујући их за кршење украјинских закона. Крајем прошле године под санкцијама се нашло на десетине предузећа.

Ватикан негирао саопштење Украјине о подршци аутокефалности УПЦ Амбасада Свете столице у Украјини одбацила је саопштење Министарства спољних послова Украјине да Ватикан "поштује" одлуку Кијева да створи аутокефалну цркву, преносе РИА Новости.

"Апостолска нунинцијатура у Украјини још једном потврђује положај који је у више наврата изразила Света столице, у коме је питање стварања јединствене Украјинске православне локалне цркве унутрашња ствар Православне цркве, према којем Света столица није дала и не намерава да пружи било какву оцену" наводи се у саопштењу.

У Кијеву је саопштено да се министар спољних послова Павел Климкин састао са секретаром за међудржавне односе Ватикана надбискупом Паулом Ричардом Галагером. Након састанка, Министарство спољних послова Украјине је саопштило да Света столица "поштује одлуку украјинског народа о стварању јединствене локалне цркве".

У Украјини функционише канонска Украјинска православна црква унутар Московске патријаршије, као и непризнате црквене структуре - Кијевска патријаршија и Украјинска аутокефална православна црква, а које Православна црква не признаје.

Председник Украјине Петар Порошенко настоји да постигне признање неканонских верских структура и стварање на њиховој основи јединствене локалне аутокефалне цркве. Аутокефалност је статус локалне цркве, што имплицира независност од других цркава.

Цариградска патријаршија је "у припреми за давање аутокефалности православној цркви у Украјини" у Кијеву именовала егзархе надбискупа Памфилиа Даниела из САД и епископа Едмонтнског из Канаде.

Руска православна црква је осудила овај потез и изразила протест Константинопољској патријаршији, нагласивши да је именовање егзарха у Украјини - грубо кршење црквених канона. Синод Руске православне цркве одлучио је да прекине учешће у структурама којима председава Цариградска патријаршија, као и заједничко богослужење са цариградским архијерејима. 
Заправо, то значи прекид дипломатских односа. Руска православна црква је такође позвала свештенике других локалних цркава да започну панправославну расправу о ситуацији.

Свети синод Руске православне цркве, архијерејски синод Руске православне заграничне цркве и Синод Украјинске православне цркве суспендовао је служење са епископима цариградске патријаршије.


Финска: Односи између Русије и ЕУ зависе од решавања сукоба у Украјини Односи између Русије и Европске Уније зависе од решавања сукоба у Украјини, рекао је премијер Финске Јуха Сипил после разговора са руским премијером Дмитријем Медведевом.

"Украјински сукоб има велики утицај на однос између ЕУ и Русије. Односи зависе од проналажења решења за сукоб, где Русија игра кључну улогу. Упркос садашњим санкцијама, ЕУ и Русија су суседи, а дијалог између нас је од виталног значаја. Контакти између наше две земље на нивоу цивилног друштва су такође веома важни за Финску", рекао је Сипил.

Рјабков: У арсеналу спољне политике САД остале само санкције, претње и сила Русија ће у односу према САД полазити од тога да су у „арсеналу спољне политике“ Вашингтона остале само претње, изјавио је заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков, коментаришући санкције које је Министарство трговине САД увело против 12 руских компанија, преносе РИА Новости.

„У арсеналу спољне политике САД није остало ништа друго осим санкција, претњи и метода силе. Аутори свих нових санкционих подухвата никако не могу да задовоље геополитичке амбиције, живе у неостваривим сновима о могућности да нашу земљу скрену с пута“, рекао је Рјабков Спутњику.

Он је навео да је за период август-септембар амерички санкциони списак осам пута попуњаван руским компанијама и званичницима.

„Санкциони ’побеснели штампач‘ у Вашингтону наставља са доношењем антируских мера. За нас је то постало свакодневна бука - она смета, али смо се навикли на њу“, нагласио је заменик министра иностраних послова Русије.

Песков: Не постоји заједничко разумевање за увођење мировних снага у Донбас Кремљ нема информације ни о каквим одлукама о увођењу мировних снага у Донбасу, ситуација и даље оставља многа отворена питања, рекао је новинарима портпарол руског председника Дмитриј Песков.

Раније је представник Кијева у подгрупи за безбедност у Донбасу Јевгениј Марчук, изјавио да су власти Украјине и Русије близу компромиса о увођењу мировне мисије УН у зону сукоба на југоистоку земље.

„Не бих рекао да постоји заједничко разумевање о овом питању. Тамо и даље има још много упитника. Знате да је то у почетку био предлог и иницијатива председника Путина, али тамо још увек има много питања“, одговорио је Песков на захтев да коментарише ове изјаве.

На питање да ли се изменио став Русије о овој ситуацији, Песков је напоменуо да је пре решавања овог проблема неопходно добити сагласност обе стране.

„Како може да се распоређује неки контингент без сагласности страна. Због тога се прво треба позабавити овим, а постоји и много других модалитета“, одговорио је он.

Председник Русије Владимир Путин раније је саопштио да подржава идеју слања мировних снага УН у Украјину, али може да се ради само о функцији осигурања безбедности припадника ОЕБС-а. Кијев сматра да мисија УН треба да има шири мандат и да буде распоређена широм територије Донбаса све до границе са Русијом. 
Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА