Бициклисти Удружења „Пријатељи 72. специјалне“ повратком у Београд обележили век од пробоја Солунског фронта
Након десет дана и око 1.000 километара пређених бициклом како би обележили стогодишњицу од пробоја Солунског фронта, припадници Удружења „Пријатељи 72. Специјалне бригаде“ вратили су се у Београд, завршну тачку маратона „Стазама Солунаца – Слободни синови“. И ту су, спомињући једну од најславнијих битака Првог светског рата - за Добро Поље, чији је централни део био усредсређен на планински масив Ниџе и врх Кајмакчалан - положили по камен с Кајмакчалана на Осматрачницу у Пионирском парку, преноси Министарство одбране Србије
Пензионисани пуковник и вођа ове четрнаесточлане експедиције Миодраг Капор рекао је, поздрављајући присутне, да су током 1.000 километара дугог пута, који је почео у Панчеву, обишли 19 меморијала, што споменика што гробаља, а нека од њих и обновили или обележили како би путници намерници знали шта они представљају.
- У сваком рату гину војници, али ако постоје држава, породица и потомци онда они нису умрли. Прелазећи сваки милиметар ове трасе, осећали смо све веће поштовање према тим јунацима и свугде настојали да подсетимо и на догађаје, али и на све оне мале, непознате људе који су заправо учинили та херојска дела. Молимо државу да се спасу од заборава свих оних 1.200.000 умрлих у том рату, који су дали своје животе да бисмо ми данас слободно живели. Захваљујем Министарству одбране Србије, Министарству унутрашњих послова Србије, Војнообавештајној агенцији, министру унутрашњих послова Републике Српске, амбасадорки Србије у Македонији и генералном конзулу у Солуну, као и свима осталима који су помогли овај маратон, рекао је Капор.
Пристуне је поздравио и начелник Одељења за традиције и ветеране Управе за традицију, стандард и ветеране Министарства одбране Србије пуковник Драган Милковић.
- Министарство одбране и Војска Србије препознали су овај пројекат као пројекат од великог значаја за вредновање и чување традиција. Евоцирањем успомена на храбре претке, њихову патњу и подвиге, показали сте како се чува и вреднује традиција. Министарство одбране и Војска Србије ће наставити да раде на чувању сећања на претке, посебно оне који су дали највише – своје животе, изјавио је пуковник Милковић.
Четрнаест чланова експедиције је током путовања обишло Поликастро, Зејтинлик, Кајмакчалан, села Бач, Добровени и Скочивир, Битољ, Прилеп, Штип, Зебрњак код Куманова, Врање, Ниш, Ражањ, Параћин, Лапово, Тополу и Опленац.
- Извор
- фото: Министарство одбране Србије/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »