BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суд одбио захтев хашког тужилаштва, ново веће одлучује у предмету генерала Младића

Суд одбио захтев хашког тужилаштва, ново веће одлучује у предмету генерала Младића
13.09.2018. год.

 


Судија Џозеф Е. Чиондо Масанче одбио је данас као неоснован захтев хашког тужилаштва које је тражило да се поништи одлука о изузећу тројице судија из апелационог већа у процесу против генерала Ратка Младића.

У својој одлуци коју је данас објавио Механизам кривичних судова у Хагу, судија Масанче је навео да захтеву тужилаштва недостају легални (законски) основи, имајући у виду да статут Механизма не дозвољава жалбе на одлуке председника Механизма или трочланог судског већа, преноси Танјуг.

У питању је недавна одлука којом је судија Жан-Клод Антоанети усвојио аргументе Младићеве одбране да би судије Теодор Мерон, Кармел Ађијус и Лију Даћун могле да буду пристрасне приликом одлучивања о жалби Младића на првостепену пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због наводног геноцида, јер су учествовале у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су Младићу подређени официри Војске Републике Српске осуђени због наводног геноцида и других злочина у Сребреници, у јулу 1995.

У тим пресудама, по одбрани, судије Мерон, Ађијус и Даћун су унапред утврдиле и Младићеву кривицу за наводни геноцид у Сребреници, доносећи закључке о генераловој улози и одговорности.

Тужилаштво је тврдило да је Антоанетијева одлука супротна судској пракси и тражило да председник Механизма судија Мерон именује трочлано судско веће које ће поново одлучивати о Младићевом захтеву за изузеће.

Судија Ађијус председавао је већу трибунала које је изрекло осуђујућу пресуду групи официра Војске Републике Српске предвођених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор због Сребренице.

Судија Мерон председавао је жалбеним већем трибунала које је потврдило првостепену осуђујућу пресуду и доживотну затворску казну генералу Војске Републике Српске Здравку Толимиру због наводног геноцида у Сребреници, као и жалбеним већем које је генерала Војске Републике Сроске Радислава Крстића осудило на 35 година затвора због помагања и подржавања наводног геноцида у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је председавајући у процесу против официра Војске Републике Српске Видоја Благојевића, који је због злочина у Сребреници био осуђен на 15 година затвора.

Мерон је био дугогодишњи председник Трибунала, а сада је председник резидуалног Механизма, правног наследника Трибунала.

Уместо њих, судија Антоанети је у апелационо веће поставио судије Емпаранија Мамија Ричарда Раџонсона, Приску Матимбу Нијамбе и Гебердаоа Густава Кама. 

Осим судије Нијамбе, која се противила осуђујућој пресуди генералу Војске Републике Српске Здравку Толимиру за наводни геноцид у Сребреници, двојица новоименованих судија нису имали искуство у процесима за ратне злочине у бившој Југославији, али су судили за злодела у Руанди, пренели су медији.

Младић је првостепено осуђен на доживотни затвор у новембру прошле године пред затварање Трибунала.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА