BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Токију одлучили да пруже савете председнику Русије

У Токију одлучили да пруже савете председнику Русије
04.10.2010. год.

Влада Јапана је ових дана препоручила председнику Русије,  да не посети Јужне Куриле, јер их Јапанци сматрају својим. Медведев није ишао тамо због невремена, али је упозорио: та ће острва он обавезно посетити. МИП РФ је препоручио Јапану да не даје такве препоруке.
 

Прва лица Совјетског Савеза и Русије раније никада нису посећивала Јужне Куриле. Медведев је планирао да оде тамо одмах после посете Кини. Сазнавши о тој намери, Јапанци су почели да инсистирају да он не иде тамо. Токио је ставио на знање руској страни свој став, - изјавио је портпарол владе Јапана. Став се састоји у томе  да не би Медведев ишао на Јужно-Курилска острва. Специјално да би испричао о томе, шеф МИП Јапана  је позвао руског амбасадора. А премијер Јапана Наото Кан је потврдио: Токио сматра та острва својим. Осим тога, из владе Јапана су саопштили: ако дође до посете Медведева острвима, јапанска страна ће морати да пружи одлучан отпор.
 

Дакле, сада у Токију одлучују, која места Русије има право да посети руски председник, а која нема?
 

Обавезно ћу ићи тамо (односно, на Јужне Куриле) - изјавио је  Медведев, то је важни регион наше земље.
 

Покушаји кориговања Медведевљевих маршрута су изазвали негодовање чак и код умерених политичара. На пример, шеф комитета Државне думе за међународне послове Константин Косачов се изразио на такав начин: Јапанска страна може да сматра како год хоће. То не значи да њено мишлење мора да буде за Русију знак за деловање. Председник у оквиру свог посла посећује различите географске регионе РФ. Курилска острва су географски регион са безусловном јуридикцијом Русије над тим територијама. Ради њихове посете председнику нису потребни дозвола, усклађивање, ни консултације.
 

Реаговање руског МИП-а је такође било очекивано строго: Председник Русије самостално одређује маршруте посета територије своје земље. Савети споља су неумесни и неприхватљиви. Јапан стално користи према Јужним Курилама термин «острва незаконито окупирана од стране Русије». У вези са тиме Москва сматра потребним да подсети да су  поменута острва  територија РФ у складу с међународно-правним реалностима према резултатима Другог светског рата и фиксираним, између осталог, у Статуту УН.
 

Некада је Јапанцима било драго да је Русија признала статус острва као тему за преговоре. Међутим, спремност Москве да разговара не значи спремност да ревидира резултате Другог светског рата.
 

Није важно да су пре 1945. године та острва припадала Јапану. Много тога му га припадало - на пример, половина острва Сахалин. И њега треба да вратимо? А оно што је добио милитаристички Јапан током агресивних ратова: Манџурија, Кореја, Индокина, Флипини, безброј острва у Пацифику све до Индонезије и Нове Гвинеје.  Можда Јапанци желе и то да добију натраг?
 

У Токију кажу да не желе Филипине, ни Индонезију, већ само оно што сматрају да им је било одузето неправедно. Значи, док млади зубати Јапан, користећу своју војну превласт, одузимао незаштићеним суседима  комад по комад, док је преузимао  колоније европских држава, које  је освојио Хитлер, а које су остале без газдинства, - онда питање праведности га нимало није узбуђивало. Тешко је веровати да су се Јапанци устручавали што владају јужним делом руског острва Сахалин. Био је рат, који је Руска Империја изгубила, а Јапан добио. Зато је руски Сахалин постао пола јапански.
 

Већина граница, које данас постоје у свету, повућена је према резултатима ратова. Победник, а не онај ко је изгубио, одлучује где ће бити повучене те границе. Да је Совјетски Савез изгубио Други светски рат, тешко је да се замисли шта би од њега учинили хитлеровска Немачка и њен савезник - милитаристички Јапан. Међутим, Јапан који је изгубио рат, живи,  просперира, а чак и има територијалне претензије према победнику.
 

Између осталог, у Други светски рат се  милитаристичи Јапан увукао сам, према сопственој жељи. Он је отпочео рат у Азији пре него је почео рат у Европи. Што сејеш, то и  жањеш. Он је још лако прошао у односу на Немачку, која је изгубила четвртину националне територије.
 

Међутим, Русија је изашла усусрет Јапанцима и почела с њима да говори. Стране су разрађивале пројекте заједничког економског освајања тих острва. Међутим, у јануару ове године су Јапанци изјавили: тај пут их више не занима - они желе  само да добију острва.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Модерни србски витезови, они који, поред прекопотребног јунаштва, у себи носе и исказују и другу племениту одлику витеза - чојство. То су, такви су, сви одреда, припадници 63. падобранске...


Строга правила облачења ФИДЕ довела су до дисквалификације Магнуса Карлсена на Светском првенству у брзопотезном шаху.

Председник Владимир Путин потписао је закон којим се отказује учешће Русије у Споразуму и Протоколу о Мултилатералном програму за нуклеарно и еколошко чишћење (MNEPR). Одговарајући документ објављен је у...


Од јутра стижу подаци о напредовању Оружаних снага Руске Федерације дуж железничке линије јужно од Покровска у правцу станице Чунишино. Ово значајно отежава украјинским формацијама одбрану Зеленоја.

САД су обећале да ће „ускладити“ додатне милијарде долара војне помоћи Кијеву у наредним недељама


РТ Балкан је доступан на каналу 655 на ИРИС ТВ и Супернова, платформама које припадају Телекому Србија


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА