РТ: Делласификовани документи откривају како је Пентагона нуклеарним нападом имао за циљ да СССР и Кину пошаље у заборав
Извор: Восток / РТ
Планови за нуклеарни рат америчке војске 1960-их година предвиђао је уништење Совјетског Савеза и Кине - уништење индустријских потенцијала и већине популације ове две земље, показују декласификовани документи.
План нуклеарног рата Здруженог штаба САД од 1964. године, који је недавно објавио Национални архив "Џороџ Вашингтон", показује како је Пентагон разматрао опције "уништења СССР-а и Кине као одрживих друштава".
План направљен две године након кубанске кризе предвиђаo je уништење Совјетског Савеза "као одрживог друштва", уништавајући 70 одсто његовог индустријског комплекса нуклеарним ударима.
Сличан циљ је постављен и за Кину, с обзиром на њену аграрну економију у то доба. Према плану, САД ће уништити 30 главних кинеских градова, убивши 30 процената урбане популације, те преполовити њене индустријске капацитете. Успешно извршење великог нуклеарног напада би осигурало да Кина "више неће бити одржива нација", наводи се у плану.
Здружени штаб је предложио да се "губитак становништва користи као примарни критеријум за делотворност у уништавању непријатељског друштва уз колатералну штету у односу на индустријску". Ова "алармантна" идеја је значила, да док год су радници и руководиоци убијени, стварна штета индустријским циљевима "можда неће бити толико важна", наводи се у плану.
План из 1964. године не наводи предвиђене нивое непријатељских жртава, већ - као што истичу истраживачи - ранија процена из 1961. године предвиђала је да би амерички напад убио 71 проценат становника у главним совјетским урбаним центрима и 53 процента становника у кинеским . Исто тако, процена из 1962. године предвиђала је смрт 70 милиона совјетских грађана током "ненајављеног америчког напада" по војним и урбано-индустријским циљевима.
Пентагон наставља да се ослања на нуклеарно одвраћање те, као и 1960-их година, америчка нуклеарна стратегија и даље сматра руске и кинеске војне капацитете као главне "изазове" са којима се суочава Вашингтон. Најновија "Нуклеарна стратегија" усвојена у фебруару, указује на "без преседана распон и врсте претњи" које долазе из Пекинга и Москве. Документ, у којем се помиње Русија 127 пута, наводи да је модернизација руског нуклеарног арсенала "забрињавајућа" за САД.
Постојећа нуклеарна стратегија такође омогућава Сједињеним Државама да покрену нуклеарне нападе, не само као одговор на нуклеарне нападе непријатеља, већ и као одговор на "значајне ненуклеарне стратешке нападе" према САД-у, њеним савезницима и партнерима.
Најновију нуклеарну стратегију САД-а снажно су критиковале Русија и Кина. Москва је стратегију проглацила "конфронтацијом", док је Пекинг описао приступ Пентагона као пример "менталног хладног рата".
- Извор
- фото: Април 1952 © Intercontinentale / AFP / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »