РТ: Увек процењујемо нове мете за санкције против Русије - САД
Извор: Восток / РТ
САД су спремне не само да одржавају већ и да повећају санкционисани притисак на Москву, рекао је помоћник америчког државног секретара Вес Мичел сенаторима, тврдећи да су ограничења имала "хладан ефекат" на руску економију и трговину оружјем.
"Ми увек процењујемо нове мете за санкције против Русије", рекао је Мичел на у саслушању пред Одбором за спољне односе Сената САД. На питање да ли су САД спремне да наставе санкциону политику и да их ојачају ако Москва не промени своје понашање, помоћник државног секретара одговорио је самоуверено: "Да".
У уторак је Министарство финансија САД-а наметнуло додатне санкције према двојици руских држављана, три компаније и шест руских бродова, због наводних пословних веза са Северном Корејом и активностиа Москве у глобалном сајбер-простору.
"Мислим да приморавамо Русе и, конкретно, Путина да преиспита своју преферирану стратегију", рекао је он, оптужујући Москву да подржава и десне и леве радикалне елементе у САД-у како би дестабилизовали земљу и угрозили њену демократију.
"Хладни ефекат на руску економију био је значајан и мерљив", казао је званичник, рекавши члановима комисије да је до сада 217 Руса и ентитета погођено америчким санкцијама. Према Мичелу, стране директне инвестиције у Русију пале су за 80 одсто од 2013. године, "што је прилично запањујући број".
Москва је више пута негирала да има интерес за мешање у унутрашње послове САД, а министар спољних послова Сергеј Лавров и други званичници су нагласили да су санкције, нарочито према онима који се баве трговином оружјем - покушај Вашингтона да америчким компанијама обезбеди неправедну предност у тржишној конкуренцији.
Ни Мичел није скривао тајну америчког сектора одбране, да би санкције могао потенцијално искористити, те се похвалио да америчке санкције до сада коштају Москву од 8 до 10 милијарди долара у пословима са оружјем, према проценама Стејт департмента.
САД су више пута оптуживане за кориштење својих санкција као алатом за вршење притиска на земље широм света које желе да смање своју зависност од Вашингтона и ојачају сопствене одбрамбене способности путем руског оружја.
Индији и Турској, које су недавно погођене ограничењима и погоршањем односа са Вашингтоном, запрећено је даљим ограничењима ако наставе са плановима куповине руских ПВО система С-400, али Њу Делхи и Анкара нису подлегли притиску. Филипинског председника Родрига Дутертеа такође је разљутило прошле недеље, након што је добио упозорење од САД да не купује руске подморнице и другу опрему из Москве.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- фото: © Evgeny Biyatov / Sputnik / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »