РТ: Главних пет руских адута у игри санкција против САД-а
Извор: Восток / РТ
План Вашингтона да уведе нове санкције против Москве изазвао је жестоке расправе у САД-у и Русији, која ће земља имати већу штету.
САД су наговестиле да ће усмерити санкције на извоз осетљиве робу повезане са националном безбедности Русије, обуставити летове руске авио.компаније "Аерофлот" у САД-у, а и могло би до тоталне забране извоза из САД у Русију. Према америчком Стејт департменту, предложене мере долазе као одговор на тровање двоструког агента Сергеја Скрипаља и његове кћерке у Великој Британији. Русија је одбацила оптужбе, те је више пута позвала на објективну међународну истрагу.
До сада су руски законодавци упозоравали да на нове казнене мере може бити одговорено тешким контра-мерама које би биле усмерене на неке осетљиве области сарадње између две земље. РТ је дубље анализирао листу потенцијалних реципрочних мера које би Москва могла да примени како би наудила САД-у.
Титанијум
У случају свеобухватне размене санкција, руска влада би могла забранити или неку другу врсту ограничења на извоз титанијума у САД. Руски "ВСМПО-Ависма" производи трећину делова на свету од титанијума за авио-индустрију. Компанија испоручује 70 посто својих производа на глобално тржиште. "Ависма" обезбеђује 40 одсто титанијумских компоненти за "Боинг" и 60 одсто за "Ербас" и покрива све компоненте од титанијума за бразилски "Ембрајер".
Russian titanium producer warns ban on exports to US could backfire https://t.co/KJ0W186KLA pic.twitter.com/mS4RC5iaXX
— RT (@RT_com) April 13, 2018
Коришћење других материјала такође није идеална опција за "Боинг". Титанијум има велике предности у односу на друге легуре. Конструкција ваздухоплова захтева употребу материјала који може издржати тешке притиске лета на великим надморским висинама, као и константну изложеност елементима. Традиционално су авиони прављени од челика, али лакшег. Дуготрајнији материјали се сада користе да би продужили животни век авиона и учинили их енергетски ефикаснијим. Титанијум је јак као и челик, али 45% лакши. Може издржати дуге периоде излагања сланој води у морским атмосферама. Снага титанијума отежава заваривање, што доприноси високој цени у односу на челик и алуминијум.
Ваздушни простор
Стратешки смештена између Европе и Азије, Русија би могла увести високе тарифе за транзитну употребу свог ваздушног простора за све америчке карго и путничке авионе, или би могла потпуно забранити летове.
American carriers would face huge financial losses if Russia increases tariffs for use of its airspace in response to possible US sanctions targeting country’s largest airline @aeroflot https://t.co/44rya175Fx
— RT (@RT_com) August 10, 2018
У најгорем случају, не би било избора осим летења око највеће светске земље, што би значајно повећало трошкове горива. У сваком случају, амерички превозници имали би велике финансијске губитке који би били катастрофа за америчке авиокомпаније.
Природни течни гас и друга енергија
Може се забранити и увоз течног природног гаса (ЛНГ) и других енергетских производа из Русије у САД. Извештај о извозу русог гаса, нафте и нафтних деривата у САД износи симболичних осам милијарди долара, што чини само 4,6 одсто укупног руског извоза енергије. Забрана би била релативно безболна за руске произвођаче који би лако могли преусмерити испоруке азијским купцима.
Америчке компаније у Русији
Упркос погоршавању односа између Москве и Вашингтона, многе америчке корпорације настављају да раде у Русији без уплитања руске владе у њихов рад. У знак одмазде према новим санкцијама САД, Русија би могла отежати живот за корпорације попут "ПепсиКо", "Проктер & Гембл", "Мекдоналдс", "Боинг", "Монделез Интернешенел", "Џенерал моторс", "Џонсон & Џонсон, "Каргил", "Алкоа", "Џенерал Електрицк" и многе друге компаније. У августу 2014. руски контролни орган затворио је четири ресторана "Мекдоналдса" у центру Москве због "административних прекршаја", што је покренуо истрагу према више од 430 пословница ове компаније у Русији.
Са друге стране, у Сједињеним Државама постоји врло мало руских компанија. Вашингтону би било тешко реаговати са реципрочним мерама. Једино што Кремљ узима у обзир у односу на америчке компаније у Русији је запошљавање у земљи, пошто ове компаније пружају посао за грађане Русије.
Руске ракете
Снабдевање ракетних мотора РД-180 сматра се једним од адута Русије у знак одмазде на америчке санкције. Мотори су пресудни за амерички космички програм, пошто их НАСА и Пентагон користе за лансирање сателита. Покушаји да САД престану са куповином мотора из Русије су пропали јер САД нису могле произвести домаћу алтернативу.
Houston, we have a problem: #Russia threatens to stop supplying engines crucial for US space program https://t.co/72vwvD4rWu pic.twitter.com/t4D1sGwkrZ
— RT (@RT_com) August 9, 2018
Мотори се користе за ракете "Атлас В". Осим РД-180 мотора, САД купују руске РД-181. Мотор РД-181 се користи за ракете "Антарес" које носе теретне бродове "Сигнус" за Међународну космичку станицу за потребе НАСА-е. Раније ове недеље, Москва је саопштила да би могла забранити продају РД-180 као меру одмазде.
- Извор
- фото: © Getty Images / RT / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »