Хирошима: Највећи ратни злочин у историји човечанства
Пре 73 годинe, у Другом светком рату, америчке војне снаге бациле су атомску бомбу на јапански град Хирошиму. У тренутку кад се рат ближио крају, мир у Европи био је потписан још 8. маја 1945. године. Овакав потез америчке војске нико није очекивао.
Бацање атомских бомби на већ поражени Јапан сматра се највећим ратним злочином у историји човечанства.
САД су бацањем атомске бомбе на Хирошиму убиле 140.000 људи, не рачунајући страдале од радијације и Нагасакија, где их је усмрћено 22.000, а од радијације још 39.000.
Бомбардовање је извршено 6. и 9. августа 1945. године на основу одлуке тадашњег председника САД Харија Трумана, а наређење су извршили амерички бомбардери. То је било први пут у историји да је нуклеарно оружје употребљено у рату.
Хирошима је тада имала 255.000 становника и била је главни штаб генерала Хата Шунрокуа, који је био задужен за одбрану јужног дела Јапана.
Снажни ударни ветар, брзине 800 километара на час и пламене олује уништиле су готово све унутар 13 километара квадратних.
Влада и војни званичници Јапана покренули су дебату и били спремни на капитулацију, али под одређеним условима.
Међутим, САД су 9. августа избациле другу атомску бомбу, овог пута на град Нагасаки.
Мета је био „Мицубиши концерн“, али га је бомба промашила за више од два километра. Ипак, уништила је пола града.
Бомба је активирана на висини од 470 метара и убила 22.000 људи, а још 39.000 је погинуло од посљедица радијације.
После Хирошиме, основни циљ америчке војске није био Нагасаки, већ град Кокура. Због облачног времена прешло се на „план Б“, а то је био лучки град Нагасаки. Бомба која избачена 9. августа 1945. године у 11.02 часова по локалном времену имала је снагу од 22 килотоне ТНТ, и била је још јача од оне којом је три дана раније бомбардована Хирошима. „Печурка“ која се подигла после удара достигла је висину од 16 километара, а потом изазвала „црну кишу“ радиоактивних честица. Ипак, планински терен око града Нагасакија ублажио је разорну моћ ове бомбе, па су број жртава и материјална штета биле мање него у случају Хирошиме.
Према историјским подацима, бомба коју је бацио амерички бомбардер Б-29 усмртила је 75.000 људи, што непосредно приликом удара, што каснијих дана од опекотина и радијације.
Процењује се да је у оба нуклеарна напада америчких војних снага од последица експлозије, повреда опекотина, и радијације страдало око 300.000 људи.
За овој гнусни злочин званични Вашингтон никада није упутио ни извињење јапанском народу.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »