РТ: Где Русија чува огромне резерве злата?
Извор: Восток / РТ
Због све веће неизвесности на глобалним финансијским тржиштима подстакнутих геополитичким и трговинским сукобима, земље и инвеститори су традиционално потражили сигурност у злату.
Неке нације су почеле да враћају злато из иностранства или активно да купују племенити метал у последњих неколико година. Прошле године Немачка централна банка (Бундесбанк) вратила је 674 тона злата из Париза и Њујорка које се чува још од времена Хладног рата. Раније ове године турски медији су пренели да је 2017. године у Анкару враћено 220 тона злата из иностранства са 28.7 тона враћених из САД. Истовремено, Народна банка Мађарске објавила је планове за враћање три тоне из Лондона.
Током протекле деценије централне банке широм света претвориле су се у купце злата, са званичним секторским активностима које су скочиле за 36 посто - за 366 тона у 2017. години у односу на претходну годину. Потражња у првом кварталу текуће године је порасла за 42 одсто у односу на прошлу годину, а набавке у укупном износу од 116,5 т у односу на највећи квартал од 2014. године, према подацима Светског савета за злато.
Русија, је тренутно међу пет земаља света са највећим резервама злата од скоро 2.000 тона, и највећи је купац племенитог метала у протеклих шест година. У 2017. години, Вентрална банка Русије купила је 224 тоне злата са још 106 тона купљених у првих шест месеци текуће године. Банка Русије објашњава стратегију као део диверзификације резерви земље од америчког долара.
Скоро две трећине злата државе наводно се чувају у спремишту Централне банке у Москви, а остатак се чува у северној престоници Санкт Петербурги и уралском граду Јекатеринбургу. Руско злато се, како се наводи, чува у полугама тежине од 100 грама до 14 килограма.
- Извор
- фото: © Alexandr Liskin / Global Look Press / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »