„Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе“ - анализа
Уредник канадског "Есприт де Корпса", Скот Тејлор, такође је приметио да је премијер Канаде, који је подсетио на "анексију Крима и инвазију на украјински Донбас", реаговао на састанак у Хелсинкију.
Сједињене Државе и њихови западни савезници, укључујући Канаду, немају морално право да осуде руске потезе на међународној сцени, изнео је своје мишљење у часопису "Д Хроникл Хералд" канадски војни експерт, уредник и издавач специјализованог часописа "Есприт де Корпс" Скот Тејлор.
Жестока реаксија Труда
Тејлор је напоменуо да је премијер Канаде Џастин Трудо жестоко реаговао након састанка у Хелсинкију због руске "анексије Крима и инвазије на украјински Донбас".
"То су заиста тешке речи, али хајде да погледамо у ретровизор. Године 1999., Канада као активни члан НАТО-а учествовала је у 78-дневном бомбардовању Србије била је један од првих које су признале једнострано проглашену независност Косова 2008. године. Испоставило се да, по свему судећи, Канада нема проблема са употребом војне силе у прекрајању граница Европе, јер то и ради. Што се тиче интервенције у грађанском рату у Украјини, како Трудо може да оптужи Путина да подржава етнички руске Украјинце у источном делу, а истовремено је поносан што канадски војници, хиљаде километара далеко од наших граница подржавају војску те земље, која чак није ни члан НАТО, у истом том сукобу?", наводи Тејлор.
Говорећи о ситуацији у Сирији, где канадске специјалне снаге обучавају ирачку војску и курдску милицију од 2014. године, Тејлор напомиње да су Отава и Москва вероватно "савезници у заједничком циљу".
"Можда Русија подржава [по мишљењу Трудоа] "крвави" режим Башара Асада, али се они [Руси] боре тамо са још крвавијим групама - "Исламска држава" и " Џебат ал Нусра", сматра он.
Русија и САД
Експерт објашњава зашто Трамп и Сједињене Државе такође немају морално право да се обраћају Русији на њене своје поступке на светској позорници и предлаже да се осврну на "неуспеле војне акције и грешке САД и њених савезника у протеклих 17 година".
Тејлор се присетио да су 2001. године, након напада 11. септембра, Американци напали Авганистан, који и даље остао "држава под владавином анархије".
"САД су 2003. године лагале свету о Садаму Хусеину да поседује хемијско оружје, како би имале изговор за инвазију на Ирак. Од тада, Ирак је пао у крваве унутрашње сукобе", додаје он.
"Погледакмо и рат у Либији, која је после операције НАТО-а и убиства Муамера Гадафија 2011. године утонула у хаос."
"Било би проклето одвратно за уши, кривити Путина за ове три епске грешке. И ниједна од њих, очигледно, неће бити решена у догледној будућности", закључује Тејлор.
- Извор
- фото: © РИА Новости / Алексей Никольский/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- Русија
- Канада
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »