У пожару који је захватио одмаралиште Мати на полуострву Атика живот је изгубило најмање 50 особа, а више од 150 је повређено. Међу повређенима нема држављана Србије. На подручју Атике влада ванредно стање. У јутарњим часовима стишао се олујни ветар који је доприносио ширењу ватрене стихије.
Пожари подстакнути високим температурама и снажним ветровима захватили су борове шуме и приморске градове са обе стране грчке престонице. Влада је апеловала на међународну помоћ и све снаге усмерила на то да ватрену стихију стави под контролу.
Међу повређенима има и деце. Дописница РТС-а из Атина преноси информацију коју су објавили грчки медији да је у Матију, на пољу тридесетак метара удаљеном од обале пронађено 26 тела, па је број жртава премашио 50.
"Један од спасилаца ми је пренео да је видео шокантан призор - тела 26 људи збијених једни уз друге", рекао је за грчку телевизију Скај председник Црвеног крста Грчке Никос Економопулос, преноси Ројтерс.
Агенција преноси речи једног од очевидаца који каже да је вероватно реч о људима који су покушали да нађу излаз из ватреног обруча, али нису успели да побегну на време.
Амбасадор Србије у Атини Душан Спасојевић потврдио је за РТС да међу повређенима нема грађана Србије. Амбасада је отворена за све наше грађане којима је потребна помоћ.
Спасојевић каже да је у контакту са представницима туристичких агенција, иако ово није регија у коју грађани Србије долазе на летовање.
Не зна се колико је људи остало заробљено у изгорелим кућама или аутомобилима којима су покушали да побегну. Многи су спас потражили у мору.
Успешно је евакуисано 689 особа који су били заробљени у луци у Рафини.
Спасиоци су пронашли групу од десет туриста из Данске који су потекле ноћи, бежећи од ватре, чамцем отпловили у непознато.
У гашењу пожара учествује више од 300 ватрогасаца, стотине ватрогасних возила, канадера, хеликоптера, а људима који су били заробљени на плажама у помоћ су пристигли туристички и рибарски бродови који су их пребацили на сигурну дестинацију.
У близини престонице дим се рашчистио па се лакше дише, а сви се надају и најављеној киши. Стишао се снажан ветар који је доприносио ширењу ватрене стихије. Ипак, има ватрених џепова који сваког часа могу да букну.
Премијер Алексис Ципрас хитно се вратио из посете Мостару.
"Ово је тежак тренутак за регион Атике, тешка ноћ за Грчку. На три велика ватрена фронта, ангажовано је више од шест стотина ватрогасаца и три стотине специјалних возила. Морамо бити у стању константне приправности и уједињени, како бисмо се изборили са овом изузетно тешком ситуацијом", поручио је Ципрас у обраћању нацији.
Грчка је затражила помоћ од ЕУ. Шпанија и Кипар су сами понудили помоћ, а чекају се авиони из Италије који су већ ангажовани на северу Европе, у Шведској, где такође бесне најгори пожари у последњих 12 година.
Председник Србије Александар Вучић упутио је изразе најдубљег саучешћа председнику и премијеру Грчке, Прокопису Павлопулосу и Алексису Ципрасу, и понудио помоћ Србије у савладавању ватрене стихије. Телеграм саучешћа упутила је и премијерка Ана Брнабић.
Пожар у селу Мати, које се налази око 29 километара од Атине, најгори је у Грчкој од оног који је 2007. године захватио Пелопонез, преноси Ројтерс.
Мати се налази у региону Рафина и веома је популаран међу локалним туристима, пре свега међу пензионерима и децом која ту долазе да кампују.
Пожари бесне и западно од Атине, због чега су и тамо многи становници напустили своје куће.
Тај пожар прети да угрози саобраћај јер се налази близу ауто-пута, због чега је затворен пут Атина-Коринт, један од два пута ка Пелопонезу, а прекинут је и железнички саобраћај.
Извор: РТС, TAНЈУГ, РОЈТЕРС, KATHIMERINI.GR