BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Зашто америчке власти нису дозволиле Индијанцима да створе властиту државу

РТ: Зашто америчке власти нису дозволиле Индијанцима да створе властиту државу
15.07.2018. год.
"Они се нису сматрали пуноправним људима"


Пре 113 година, 14. јула 1905. године амерички староседеоци - Индијанци, насилно су избачени од стране власти САД на тзв. Индијанску територију и најавили стварање нове државе Секвоја. Они су испунили све потребне правне процедуре, међутим, званични Вашингтон је одбио да подржи пројекат. Као резултат тога, ова територија је постала део државе Оклахома.

До тренутка доласка у Северну Америку белих колонизатора, тамо су живели индијански народи на различитим нивоима друштвеног и технолошког развоја - једни су живели под племенским системом и бавивили се сакупљањем лодова и ловом, док су други створили јаке пред-државне заједнице, савладали пољопривреду и подигли велику инфрструктуру.

Један од најмоћнијих и ратоборних народа био је Чироки. У почетку су били против Британаца (сами, као и заједно са Француском), а затим су били у савезу са Британцима и борили се против Американаца. У 1790. години су имали низ победа над САД, али након почетка Наполеонових ратова, изгубили су подршку европских сила, и склопили мир са Американцима, уступивши им Тенеси и Кентаки, али задржавајући друге огромне територије у савременим југоисточним Сједињеним Америчким Државама.

Почетком XIX века, Сједињене Државе су купиле територију Луизијане од Француске, која је формално припадала подручју модерне Оклахоме - дивља земља западно од Мисисипија. Власти у САД-у имале су идеју да протерају "нецивилизоване" Индијанце, који одбијају да усвоје њихов начин живота и прихвате европску културу.

  • Секвоја – поглавица племена Чироки и његов алфабет 
  • © University of Washington Libraries


Међутим, такозваних пет цивилизованих племена - Чироки, Чикасо, Чоктав, Крики и Семинол - били су у посебном положају. Они су препознати као "суверене нације" са најширим правима. Њихови представници су масовно прихватали хришћанство, ангажовали се у пољопривреди и школовали своју децу. Један од вођа Черокија - поглавица Секвоја, чак је развио и алфабет за свој народ. Богати представници "Пет цивилизованих племена" чували су црне робове.

Пут суза

Али белих насељеника је долазило све више и више, и почело је да их иритира суседство са Индијанцима, чак и ако су "цивилизовани". Снаге да се ефикасно супротставе американцима на крају XVIII века, код Индијанаца на југоистоку више није било, јер је белих комшија било превише.

Врховни суд САД у споровима између власника земље и белих колонизатора почео је да доноси једно за другим решење, вођен још средњовековном "доктрином открића", према којој земља, на које су стизали бели досељеници, припада "ономе коју је открио", а територије насељене Индијанцима, подразумевано се сматрају њиховим-колонизаторском. Амерички судије су тврдилe да "провиђење не би довело англосаксонце на обале Северне Америке, ако континент не би требало да припада њима".


  • Битка код Литл Бигхорна 
  • © Library of Congress


Већ 1830. године обећања која је Вашингтон дао "цивилизованим племенима" потпуно су заборављена.

Председник Ендрју Џексон је цинично изјавио: "Драго ми је да могу да саопштим Конгресу да великодушна владина политика, која се проводи скоро 30 година у погледу преселења Индијанаца, долази до њеног сретног краја".

28. маја 1830. године ступио је на снагу Закон о пресељењу Индијанаца који је усвојио Конгрес и потписао председник. Обећао је да ће дати староседеоцима који би пристали да размене "источне" делове земље за "западне", у једнаким деловима финансијску компензацију за неугодности.

 

Истовремено, амерички политичари лицемерно су тврдили да је контакт са цивилизацијом деструктиван за Индијанце и да их треба заштитити од ње.

У пракси, све је изгледало сасвим другачије. Закон је постао покриће за жестоку  насилну депортацију. Индијанцима  једноставно нису оставили право да живе на плодној земљи на источном делу континента.

На северу, покушаји пресељења за Мисисипи тзв. неецивилизованих Индијанаца, нарочито Сијукса и Фокса, резултирали су ратовима, након чега су легитимни власници америчке земље били разбијени и принуђени да пристану на преселење.


  • Индеијанци племена Чироки
  • © Library of Congress


Што се тиче "цивилизованих" племена, најактивнији отпор против нападача пружило је племе Семинол. Од 1814. до 1858. имали су три пуноправна рата са америчком војском. На крају, већина Индијанаца је била приморана да се пресели у Оклахому, али неколико стотина се повукло у непроходне мочваре централне Флориде, те су тамо водили герилску борбу, све док Вашингтон није схватио да је борба против њих много скупља него да их оставе на миру. Након завршетка Другог светског рата, већина Семинола на Флориди успоставила је контакте са савезном владом.

Чероки, иако нису започели активна непријатељства, нису хтели добровољно да се преселе. Потом је 1835. америчка влада направила фиктивни уговор са групом Индијанаца, која није имала право да говори у име Чироки народа. Као одговор, племе је прикупило 13 хиљада потписа током петиције осуђујући фалсификовање, те су је послали у Вашингтон. Међутим, амерички председник је и ратификовао фалсификат и послао трупе на племе Чироки. Индијанци су отерали у концентрационе логоре, а потом су били присиљени да се повуку у равнице западно од Мисисипија.

Крики су покушали да узму оружје, али су убрзо поражени од америчке војске и приморани да се преселе. Чоктав и Чикасав су сматрали да је отпор узалудан те су се повиновали вољи Вашингтона.

Приликом депортације, Индијанцима није било дозвољено да са собом понесу ствари. Велики део пута они прешли пешке, а маса их је умрла од хладноћа и болести. Тако је од 20 хиљада Чоктава током похода умрло њих око четири хиљаде, од 23 хиљаде Крика, умрло је око три и по хиљаде. Од 22.000 Чирокија, према неким извештајима, умрло је до осам хиљада људи. Сам процес присилног протеривања представника "пет цивилизованих племена" западно од Мисисипија је у историјској литератури назван као "Пут суза".

У почетку, Индијанци су запосело скоро читаву територију данашње Оклахоме (назив је предложен 1866. од стране представника Чоктав племена и значи 
"Црвени народ" ). Али, у току грађанског рата, већина Индијанаца подржала је Конфедерацију (7860 људи стало у редове војника и официра), а након рата су кажњени за своју позицију. Велики део територије им је одузет. Од 1889. до 1895. године, власти САД су спровеле низ "потера за земљом" на бившим индијским земљама, када су територије које су раније додељене Индијанцима запосели белици који су успели да дође доње "први на коњу или у вагону".

Првобитно, границе индијанских земаља као "неорганизоване територије САД" основане су 1834. године. Након првих "потера за земљом" 1890. године формално је успостављена одвојена инкорпорирана организована територија Оклахома.

Неуспешно стање

Године 1902. становници остатка индијанске територије, желећи да стекну права равноправно са становништвом Сједињених Држава, кренули су у стварање нове државе. Идеју је званично подржала конвенција представника "Пет цивилизованих племена". Одлучено је да се нова држава зове Секвоја у част творца писма племена Чероки.

О успостављању државе званично је објављено 
14. јула 1905. године. 21. августа исте године одржана је уставна конвенција где је изабрано руководство и донешен Устав, који је накнадно одобрен на референдуму 7. новембра. Поред тога, Индијанци су припремили званични план за државну структуру, поделили државу на округе и послали петицију у Вашингтон.

© Library of Congress

Међутим, савезне власти нису чак желеле ни да да саслушају иницијаторе стварања државе Секвоја. Председник Теодор Рузвелт је изјавио да би индијансска територија могла постати пуноправни део Сједињених Држава само као део јединствене државе Оклахома, што се заправо догодило 1907. године.

"Американци су веровали да ако Индијанци постану пуноправни власници барем дела њихе историјске територије, да ће на крају желети да врате све", рекао је у интервјуу за РТ политиколог Сергеј Судаков, члан Академије војних наука.




  • Извор
  • фото: © Library of Congress/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.

У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.


Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА