Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта каже да су Срби у Црној Гори дискриминисани и да су угрожена њихова основна права.
Он је нагласио да према последњем попису становништава у Црној Гори србским језиком говори највећи број грађана те земље, али да србски језик у Уставу није службени, већ се третира као језик другог реда.
„Та ситуација се директно одразила и на образовни систем, а србски језик је практично избачен из основних и средњих школа, наставних планова и програма“, рекао је Линта, а наводи се у саопштењу.
Додаје да је у Црној Гори на удару и Србска православна црква, да се напада њена имовина, а да је власт у Црној Гори показала спремност да храмове канонске православне цркве отме и преда једној псеудорелигиозној организацији — „Црногорској православној цркви“, или да се објекти који припадају СПЦ силом заведу као културно-историјски споменици којима располаже држава.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, како каже Линта, изложен је негативној кампањи, а свештенству се онемогућавају богослужења, последњи пут у месту Свач код Улциња.
Срби су дискриминисани и приликом запошљавања, подсећа он, јер у државној служби ради седам одсто грађана српске националности, а према попису становништва Срби чине близу трећину становника Црне Горе.
„У неким министарствима, јавним предузећима и полицији, проценат Срба је испод два одсто или их уопште нема. Фрапантан је податак да међу директорима основних и средњих школа нема ниједног Србина. Иста ситуација је у здравству“, појашњава он.
И на пољу културе, додаје, крше се права Срба, те су србски писци и ствараоци на маргини, а на конкурсима Министарства културе Црне Горе издавачи који објављују књиге на србском језику, не могу добити ни најминималнија средства.
„Бојим се да се ради о систематском угрожавању права србског народа, а да је коначни циљ таквог поступања и притиска власти у Црној Гори да се на наредном попису становништва значајно смањи проценат Срба у тој држави“, рекао је Линта.
Он је истакао да је обавеза Србије и њених државних органа да брину о Србима ван Србије, да се положај Срба у Црној Гори пажљиво прати и помогне да се њихов положај поправи и спречи дискриминација и асимилација.