Директор „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин жели да предложи руководству земље да ревидира тренутну стратегију развоја руске космонаутике, саопштио је за РИА Новости извор у тој индустрији.
Ради се о променама Савезног космичког програма за период 2016-2025. и савезног програма „Развој космодрома Русије за период до 2025. године“, као и одлагање рокова изградње и извођења пробних летова ракетно-космичке технике, прецизирао је саговорник агенције.
Информације о предлогу који се припрема потврдили су и неки други извори. „Роскосмос“ није коментарисао ову информацију.
Одлагање рокова лансирања
Према речима једног од саговорника, корпорација ће предложити да се прво лансирање новог руског брода „Федерација“ помери са 2022. на 2026/2027. годину — ближе времену стварања супертешке ракете, како би се помоћу ње извеле пробе. Пре тога ће морати да се користе бродови „Сојуз“, развијени још у време Сергеја Корољова, додао је он.
Други извор је рекао да се са 2022. на 2025/2026. предлаже и одлагање стварање ракете „Сојуз 5“ и уговор за развој који су раније потписали „Роскосмос“ и Ракетно-космичка корпорација „Енергија“ премештати из 2022. на 2025-2026.
Ово се ради тако да би прва лансирања ракета представљала почетак пробних летова супертешког носача, чији ће елементи бити „Сојуз 5“. Ови рокови такође су наведени у актуелном Савезном свемирском програму за финансирање развоја „Сојуза 5“.
Сходно томе, у најскорије време неће бити потребе за повећањем буџета за његово стварање, како је то захтевало претходно руководство „Роскосмоса“.
„Једна од основних теза планираног обраћања руководству земље биће то што је претходно руководство државне корпорације необјективно оцењивало рокове стварања ракетно-космичке технологије, тако да је потребно ревидирати пројекте и извршити корекције у смислу времена њихове реализације“, додао је саговорник агенције.
Све за „супертешкаша“
Такође ће бити предложено повећање финансирања савезног свемирског програма за развој космодрома, како би се обезбедила средства за изградњу лансирне рампе за супертешку ракету на космодрому „Восточни“, истакао је извор.
Испоставило се да је садашњи програм, одобрен прошле јесени, по обиму три пута мањи него што се првобитно предлагало — 340 милијарди рубаља уместо билиона.
Планом је предвиђено буџетско финансирање само за припрему за изградњу инфраструктуре за супертешку ракету. Нови носач је намењен за извођење великих објеката у Земљину орбиту или организовање летова са посадом у далеки свемир.