У поступку враћања земљишта оним наследницима чијим је прецима оно неправедно одузето стално се наилази на необјашњиве препреке. Држава је одавно донела одлуку да се имовина врати онима којима и припада, али се чини да је то опредељење само декларативног карактера јер у пракси се ретко спроводи. У Зрењанину наглашавају најновије појаве – наследницима се понуди да изаберу земљу, а онда се те парцеле скину са спискова на којима остаје само земљиште трећеразредног квалитета. То, наводно омогућавају и најновији прописи.
Тако се Зрењанинац Иван Ерски жали „Политици” да је поднео захтев за повраћај одузетог пољопривредног земљишта још 2012. године. Међутим, након вештачења и предлога парцела за враћање, у новосадској канцеларији Агенције за реституцију недавно му је речено да су због ступања на снагу нове уредбе која је донела неке измене стопирали доношење решења.
– Парцеле коју су до тада са судским вештаком одабрали и које су наведене у елаборату, изузете су са новог списка слободних државних њива. Њиве које по локацији и квалитету земљишта одговарају одузетим, а које смо планирали да узмемо, нису ничим оптерећене, немају забележбе и одговарају критеријумима уредбе. Оно што нам се сада нуди на списку слободних њива за повраћај у реституцији, углавном је безвредна земља са разним теретима. Оваквом понудом ми смо оштећени. Сестра и ја, као наследници 12,5 хектара земље прве и друге класе, нисмо могли са тог новог списка ништа да изаберемо. Просто нас терају да их тужимо – објашњава Ерски. У истом положају нашло се још неколико наследника међу којим и они који имају право на повратак десетина хектара земљишта. Они наглашавају да су комунисти одузимали квалитетну, обрадиву земљу, а држава би сада да нам врати шкарт.
– Не може се закон селективно примењивати, па да једни буду праведно обештећени, а другима шта остане – јадају се они којима треба да се врати неправедно одузета земља. Они кажу да не могу да прихвате објашњење из Министарства пољопривреде, по коме бивши власници и њихови наследници неће моћи сами да бирају парцеле, јер држава има своје интересе и она ће одлучивати на ком простору може некоме да се врати земљиште, а не као до сада, како коме падне на памет. Наследници изражавају бојазан да није реч о штићењу државних интереса већ појединаца који су већ заузели добар део ратарских парцела и хоће да учврсте свој доминантан положај.
– Уредбом о критеријумима за утврђивање површине пољопривредног и шумског земљишта у поступку враћања одузете имовине извршена је дискриминација подносилаца захтева у поступку враћања одузете имовине и обештећења, чији захтеви још нису решени – наводи Јована Остојин правни заступник наследника који се сматрају оштећеним. Према њеним речима уредбом је основан фонд земљишта за враћање који није постојао за подносиоце захтева који су већ правоснажно завршили поступак враћања одузете имовине пре њеног доношења и они су имали много већи избор квалитетног земљишта, које је сада изузето, али је и даље у државној својини.
– Подносиоци захтева су у неким катастарским општинама, попут, Зрењанин III и Меленци, овим поступком државе ограничени у одабиру земље, како је у фонду за враћање земљишта на тим подручјима стављено оно доброг квалитета са различитим забележбама које не може да буде враћено, није стављено све земљиште које испуњава услове из уредбе, а доброг је квалитета, или је стављено само оно лошег, као што су ливаде, пашњаци, трстици и мочваре са којим не могу ништа да ураде и никоме не треба, а углавном је одузимано земљиште доброг квалитета, па је тим враћање одузете имовине обесмислено. Сви државни органи морају да поступају на исти начин према свим грађанима РС који се налазе у истој ситуацији и оваква уредба је противна Уставу РС, Закону о забрани дискриминације и бројним међународним конвенцијама које је наша држава ратификовала, као и пракси Европског суда за људска права – указује Јована Остојин.
Ђуро Ђукић,
Политика