BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лавров упоредио референдум на Криму са ситуацијом око Косова

Лавров упоредио референдум на Криму са ситуацијом око Косова
14.07.2018. год.


Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров упоредио је присаједињење Крима Русији са ситуацијом око једностраног признавања независности Косова и референдумом о Фолкландским острвима (Малвинским острвима).

Лавров је рекао да су, за разлику од случаја Косова, становници Крима изабрали статус полуострва транспарентније и легално.

Министар је подсетио да се Крим ујединио са Русијом након слободног изражавања воље на референдуму. „Све је било много транспарентније и легитимније од једностраног признавања независности Косова без икаквог референдума“, истакао је Лавров у интервјуу за Ларија Кинга на телевизији РТ.

Косовско-албанске структуре у Приштини су 17. фебруара 2008. године једнострано прогласиле независност од Србије. Самопроглашену републику не признају Србија, Русија, Кина, Израел, Иран, Шпанија, Грчка и низ других држава.

„Један пријатељ ми је испричао да, када се Генерална скупштина УН окупила да разматра питање Малвинских (Фолкландских) острва, наше британске колеге послале су својим амбасадорима по целом свету инструкције како би убедиле земље свог пребивалишта да је статус Фолкландских острва опредељен на слободном и фер референдуму међу локалним становништвом у потпуности у складу са Повељом УН и правом народа на самоопредељење и да су санкције које је аргентинска Влада увела након референдума нелегитимне и заслужују осуду“, рекао је Лавров.


„Надам се да вам је паралела коју покушавам да повучем јасна“, додао је министар.

Фолкландска или Малвинска острва, како се зову у Аргентини, предмет су дугогодишњег спора између Аргентине и Велике Британије који је 1982. довео до оружаног сукоба. Аргентина је покушала на силу да се утврди на острвима које Велика Британија контролише од 1833. године. Током сукоба погинуло је 649 Аргентинаца и 255 Британаца. У 72-дневном рату победила је Велика Британија.

Крим je поново постао руски регион након референдума одржаног у марту 2014. године, где је 96,77% бирача са Крима и 95,6% из Севастопоља гласало за придруживање Руској Федерацији. Кримска власт одржала је референдум након државног удара у Украјини у фебруару 2014. године.

Украјина и даље сматра Крим својом територијом, али "привремено окупираном". Руско руководство је више пута саопштило да је кримски народ гласао демократски, у потпуности у складу са међународним законом и Повељом УН, да се поново уједини са Русијом. Према речима председника Руске Федерације Владимира Путина, питање Крима је "дефинитивно затварено".
 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Сергей Мальгавко/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА