BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

Интервју - Живојин Петровић

Интервју - Живојин Петровић
12.07.2018. год.

1. Како сте дошли на идеју да покренете Српску Научну Телевизију ?

Културно-образовни ТВ канал СНТВ је покренут 2012. године када смо уочили да медији немају интересовања, простора и жеље да промовишу младе, успешне генијалце, њихове пројекте, менторе, па чак ни већ доказане научнике, наше врсне истраживаче, уметнике и креативце који су својим делима увелико заслужили да буду приказани у јавности. Медијски простор је био сиромашан таквим садржајем, те се тада указала не само прилика, већ и нужна потреба да омогућимо представљање широј публици оног највреднијег што имамо.

2. Колика је подршка државе науци и посебно младим талентима ?

Живимо у времену сталне економске, политичке и којекакве кризе, вечито су неки други приоритети на разматрању, још увек нема праве, системске и континуиране подршке. Довољно је да погледате колико се средстава издваја из буџета за културу и науку па ће Вам бити јасно да ли је то довољно. Охрабрујуће је што се у последње време све више појављују фирме и појединци који улажу део свог профита у разне културне и образовне пројекте у оквиру којих се промовишу и представљају наши генијалци. Сасвим је логично да би такве филантропе и друштвено одговорне компаније држава требало да мотивише и на неки адекватан начин награди.

3. Шта бисте издвојили као највећи успех Српске Научне Телевизије у досадашњем раду ?

До сада смо произвели преко 2500 епизода разних серијала у којима смо у најлепшем светлу представили на стотине генијалаца, научника, уметника, образовно - културних установа и истраживачких лабораторија, заузели смо значајно место у медијском простору Србије, регион нам тражи пелцер за овакав пројекат, а ми и даље не јуримо рејтинг већ промовишемо праву вредност - можда је управо то наш највећи успех.

4. Да ли је Србија само извозник талената, или се и у Србији научници озбиљно баве истраживањима и иновацијама ?

Обилазимо Србију уздуж и попреко, свакодневно смо у прилици да посетимо неку истраживачку станицу, научни институт или развојни центар, и скоро свуда затичемо идентичну слику - врхунски таленти, натпросечни креативци, истраживачи и научници, у већини случајева парирају својим колегама у свету, а можете само замислити каква би то ерупција иновативности била када бисмо добили „ветар у леђа”, јачу привреду којој би те иновације понудили, још успешнију сарадњу са светским научним центрима и наравно боље услове како би се наши истраживачи након одласка у иностранство вратили у Србију и овде радили под истим условима као што их имају тамо далеко.

5. Колико су ИТ технологије заступљене међу младим талентима ?

Једна од најбрже растућих области у науци је ИТ сектор и баш ту се истичемо са врхунским умовима. Уочавамо прегршт нових, савремених компанија које се баве ИТ иновацијама и запошљавају наше стручњаке који у великој мери још у основној школи, а посебно током каснијег школовања, показују вансеријски таленат. Неопходна промена је прилагођавање система школовања овим савременим технологијама, новом начину размишљања и дигиталном погледу на свет.

6. Који су планови Српске Научне Телевизије за будућност? Где вас гледаоци све могу пратити ?

Тренутно нас у Србији преносе скоро сви кабловски ТВ оператери, а желимо да наш ТВ канал буде видљив и широм региона, да домаће генијалце представимо свету, али и да, такође, донесемо слику из околних земаља о тамошњим научницима, креативцима и уметницима. За науку и културу нема и не сме да буде граница и препрека, те зато Србска научна телевизија расте и развија се у велики, регионални ТВ пројекат са врло једноставном програмском шемом која обухвата промоцију образовања, науке, културе - правих вредности сваког друштва.

7. Колико Вам друштвене мреже помажу у раду и промоцији младих талената ?

Врло смо активни и приступачни на друштвеним мрежама, користимо их не само у циљу промоције нашег ТВ канала, већ и ради комуникације са гледаоцима, радо размењујемо идеје и информације, укратко, не само да живимо и радимо дигитално, већ тако и размишљамо.

Иван Трајковић




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА