Амерички председник Доналд Трамп стигао је у Брисел, где ће учествовати на самиту НАТО-a, саопштила је Бела кућа на свом налогу на Твитеру.
Бела кућа објавила је на Твитеру и снимак, на којем се види како се амерички авион креће по писти.
Шефови држава или влада земаља чланица НАТО-a окупиће се данас на дводневном самиту у Бриселу, на којем се очекују нови притисци америчког председника Доналда Трампа на савезнике да повећају издвајања за одбрану.
На дневном реду самита биће и јачање способности за одбрану, пројектовање безбедности, борба против тероризма, јача сурадња са Европском унијом.
Чланице НАТО договориле су на самиту који је одржан у Велсу 2014. године да ће у наредних 10 година подићи издвајања за одбрану на два одсто БДП-а.
Како се наводи, тај циљ по најновијим подацима тренутно испуњава осам држава чланица: САД, Велика Британија, Грчка, Естонија, Летонија, Литванија, Пољска и Румунија.
„САД троше на НАТО више него иједна друга држава. То није поштено нити прихватљиво. Иако те земље повећавају своје доприносе од када сам ја на дужности, оне морају учинити пуно више“, поручио је Трамп у понедељак на Твитеру, а уочи поласка у Европу.
Очекује се и да челници земаља чланица НАТО-а на самиту потврде одлуке о прилагођавању заповедне структуре Савеза, која ће се повећати за 1.200 људи и „иницијативу спремности“ према којој ће савезници до 2020. године имати 30 механизованих бојни, 30 ваздухопловних ескадрила и 30 борбених чамаца, спремних за деловање у року од 30 дана или мање, преноси Хина.
Ту су и одлуке да ће нова Заједничка команда за Атлантик бити у Норфолку, у САД, а нова логистичка команда у Улму, у Њемачкој.
Како се наводи, чланице НАТО-а ће донети одлуку о почетку преговора о приступању Македоније НАТО-у, који би могли почети 1. августа, али то још не значи и позивницу за чланство која ће бити упућена тек када буде спроведен договор о имену земље и да ће бити донета одлука о продужетку финансирања авганистанских снага до 2024. године.
Самит се одржава у тренутку напетости у трансатлантским односима због трговинских питања, будући да је Трамп увео царине на челик и алуминијум из ЕУ, Канаде и Кине и стално приговара Европи због трговинског суфицита који има у размени са САД.
Европски савезници плаше се да би Трамп могао да покуша да продуби поделе између САД и ЕУ и да испровоцира поделе унутар ЕУ.
Спомиње се могућност да би Трамп као уступак Русији могао да откаже војну вежбу НАТО „Тридент џанкчер“, која би у октобру требало да се одржи у Норвешкој, уз образложење да би Русија ту вежбу могла да схвати као претња и да је то велики трошак за америчке пореске обвезнике.