Доналда Трампа у наредним данима очекују два важна сусрета – самит НАТО-а у Бриселу и преговори с руским председником у Хелсинкију, пише у чланку за „Њујорк тајмс“ бивша портпаролка Стејт департмента Викторија Нуланд.
Према њеном мишљењу, шеф Беле куће дужан је да покаже јединство са савезницима како би учврстио свој положај на састанку с „шефом Кремља“. У противном, Алијанса ће бити разорена, а Путин ће добити нову снагу, што ће довести до слабљења САД и њихових пораза у надметању великих држава, сматра Нуландова.
У зависности од тога како ће амерички председник отворити своје карте, ови сусрети ће или обновити светско лидерство САД или ће га запечатити, уверена је Викторија Нуланд.
Према њеним речима, јединство Северноатлантске алијансе и „одлучујући преговори“ с Путином показаће тежњу Вашингтона да стане на страну савезника и да „пружи отпор стратешким супарницима“. У противном, Трамп би могао да протраћи сву моћ и утицај Сједињених Америчких Држава, „вређајући и делећи“ партнере.
„Све зависи од тога како ће председник Трамп наступити у Бриселу и Хелсинкију: као неко ко, према речима његовог саветника за националну безбедност, тежи томе да учврсти НАТО или као човек који редовно Алијансу назива 'застарелом'“, упозорава ауторка текста.
Она сматра да ће Трамп, ако искористи састанак НАТО-а, да Москви да усаглашени сигнал, умножи могући ефекат, јер ће говорити у име „десетине слободних земаља, а не само Америке“.
Према мишљењу Викторије Нуланд, одавно је време да се руски и амерички председници састану. У односима двеју земаља постоји мноштво проблема чије решавање захтева преговоре на највишем нивоу.
Доласком Трампа на власт, заједнички буџет Алијансе достигао је 14,4 милијарде долара. Свих 28 чланица НАТО-а, осим једне, повећавају трошкове за одбрану, а 26 повећавају удео свог учешћа у његовим мисијама, указује ауторка.
Председник је, како је истакла, дужан да слави тај успех, да буде услужан и да убрза билатералну сарадњу како би помогао да се покрије преостали дефицит.
Други успех НАТО-а вредан славља јесте стварање две нове војне команде које ће повећати борбену готовост и брзину размештања војника Алијансе, напомиње Нуландова.
Ови кораци, чији је циљ да онемогуће било какве даље „територијалне амбиције Москве“, треба да учврсте Трампову позицију у Хелсинкију. Шеф Беле куће, међутим, ризикује да изгуби тај адут ако поново буде дао на знање да су савезници бескорисни готовани који Америци нису потребни, упозорава Викторија Нуланд.
Према њеном мишљењу, Путин који највише профитира од било каквог неслагања унутар НАТО-а рачуна на другу варијанту. Да би састанак у Хелсинкију био потпуно успешан, потребно му је само једно – новац. И у том случају Трамп има исто тако „јаку комбинацију карата“ као што је имао и Роналд Реган 1982. године, уверена је Викторија Нуланд.
„Путину су САД и Запад потребни више него ми њему. Потребно му је да санкције буду ослабљене. Потребне су му директне стране инвестиције и трговина. Потребан му је да Споразум о неширењу нуклеарног наоружања буде продужен након његовог истека 2021. године да не би морао да даје новац за оружје нове генерације”, сматра Викторија Нуланд.
Она додаје да Путин жели да САД изађу из Сирије и да руској војсци омогуће да освоје источна нафтна изворишта како би могао да покрије трошкове ратовања.
Све то, према мишљењу Викторије Нуланд, даје Трампу значајну полугу у Хелсинкију уколико буде деловао одлучно попут Регана.
„Уместо да препушта Крим, да опрашта Путину мешање у наше изборе и да нуди бесплатно слабљење санкција, Трамп с НАТО-ом иза леђа може да врати америчкој дипломатији некадашњу величину уколико покаже Путину да нормални односи с нама захтевају цивилизовано понашање Русије у свету. Алтернатива су разорени НАТО и Путин који је прикупио нову снагу да ослаби Америку. Трамп ће у том случају изаћи као губитник из такмичења великих држава које је сам објавио“, закључује Викторија Нуланд.