Председник САД Доналд Трамп је објавио да је од саудијског краља Салмана добио уверавања да ће „због немира у Ирану и Венецуели“ Саудијска Арабија увећати производњу нафте „можда све до два милиона барела“, да би убрзо затим званична саудијска агенција објавила вест у којој се то не помиње.
Трамп је за објаву разговора са Салманом користио Твитер и поново направио граматичку грешку пошто је „превисоке цене“ (prices too high) написао само са једним уместо два „о“.
„Управо сам причао са краљем Саудијске Арабије Салманом и објаснио му да, због немира и дисфункционалности у Ирану и Венецуели, тражим да Саудијска Арабија увећа производњу нафте, можда 2.000.000 барела, како би надокнадила разлику… Превисоке цене (prices too high)! Он је пристао!“, твитовао је Трамп.
АП преноси да је тек нешто више од сат времена касније државна новинска агенција (СПА) објавила вест о телефонском разговору Салмана и Трампа, али без навођења детаља.
„Током разговора, двојица лидера нагласила су потребу за одржањем стабилности тржишта нафте и раста глобалне економије“, наводи се у саопштењу које је објавила СПА.
У њему се додаје само да су се Трамп и Салман сложили да би земље које производе нафту „требало да компензују било какав потенцијални недостатак испорука“.
Бела кућа касније је кориговала изјаву америчког председника да му је краљ Саудијске Арабије Салман бин Абдул Азиз ел Сауд обећао повећање производње нафте за два милиона барела. Портпаролка Беле куће Сара Сандерс прецизирала је да је краљ потврдио могућност коришћења резерви производње нафте.
„Лидери су потврдили своју посвећеност здравом и стабилном глобалном енергетском тржишту у корист свих земаља. Лидери су се сложили да је балансираност светског тржишта нафте неопходна како би се обезбедио приступ поузданој и доступној енергији за људе широм света“, изјавила је Сандерсова.
„Као одговор на процену председника да на тржишту нафте постоји дефицит, краљ Салман је потврдио да Краљевство има капацитет за додатну производњу од два милиона барела дневно, коју ће опрезно користити ако и када буде потребно како би се обезбедила равнотежа и стабилност тржишта и у координацији са својим партнерима“, додала је портпаролка Беле куће.
ОПЕК и низ земаља које нису његове чланице (ОПЕК+) договорили су се крајем 2016. године у Бечу да се производња нафте смањи за 1,8 милиона барела дневно у односу на ниво из октобра 2016. године, од чега 300.000 барела одлази на Русију. Договор је ступио на снагу почетком 2017. године и до сада је продужен два пута, а последњи пут до краја 2018. године.